Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.248.2017.1.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Czy opisana we wniosku czynność polegająca na przechowaniu kwoty 195.000,00 zł przez okres od 2 grudnia 2016 r. do 13 marca 2017 r., stanowiącej cenę uzyskaną z umowy sprzedaży udziału w opisanej nieruchomości, na rachunku bieżącym Wnioskodawcy, wobec treści udzielonego pełnomocnictwa z 21 października 2016 r., stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu do Organu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia rachunku bankowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia rachunku bankowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Mieszkająca na stałe w Kanadzie siostrzenica Wnioskodawcy pod koniec 2016 r. podjęła decyzję o sprzedaży posiadanego przez nią udziału wynoszącego 7/40 części zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr 57, 56/5 i 56/6 położoną w Polsce w mieście w B. o łącznym obszarze 0,8818ha, dla której Sąd Rejonowy w B. prowadził księgę wieczystą. Wskazana nieruchomość była zabudowana trzema budynkami mieszkalnymi wzniesionymi na początku XX w. i wymagającymi kapitalnego remontu. Część lokali stanowiły zdewastowane pustostany nienadające się do zamieszkania. Budynki posiadały instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazową, częściowo niesprawne i w bardzo złym stanie technicznym. Udział w nieruchomości był trudnozbywalny także z uwagi na skonfliktowanych współwłaścicieli uwikłanych w wieloletnie procesy sądowe. Do podejmowania wszelkich czynności związanych ze sprzedażą siostrzenica Wnioskodawcy upoważniła swojego wujka (Wnioskodawcę) udzielając mu 21 października 2016 r. pełnomocnictwa. Wnioskodawca, na stałe mieszkający w Polsce, od tego momentu miał rozpocząć poszukiwania kupca zainteresowanego nabyciem nieruchomości za odpowiednią cenę. W treści udzielonego pełnomocnictwa nie został zawarty zapis upoważniający Wnioskodawcę do rozporządzania w jakikolwiek sposób środkami pieniężnymi uzyskanymi z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z § 2 tiret 7 pełnomocnictwa Wnioskodawca został umocowany jedynie do reprezentowania siostrzenicy przed jakimikolwiek bankami w sprawach związanych z założeniem, dysponowaniem i zamknięciem rachunku bankowego, w tym do dokonywania wpłat, wypłat, dokonania wszystkich czynności związanych z uzyskaniem dostępu do bankowości elektronicznej, a także do składania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem dostępu do bankowości elektronicznej, a także do składania wszelkich dyspozycji oraz wszystkich innych czynności z nimi związanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00