Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.36.2018.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Czy w związku z zawarciem Umowy na Powierniku ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) a w szczególności, czy w związku z nieodpłatnym przeniesieniem przez Powiernika na rzecz Powierzającego własności Akcji, które nastąpi w przyszłości w wykonaniu postanowień Umowy, na Powierniku będzie ciążył obowiązek zapłaty PCC, a jeżeli tak, to w jaki sposób Powiernik powinien obliczyć wysokość należnego podatku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1 lit. b)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 24 stycznia 2018 r. (data wpływu 30 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia przez powiernika na rzecz powierzającego własności akcji w ramach zawartej umowy powierniczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2018 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przeniesienia przez powiernika na rzecz powierzającego własności akcji w ramach zawartej umowy powierniczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (dalej zwana również: Powiernikiem) jest osobą fizyczną. W ostatnim czasie Wnioskodawczyni zawarła umowę powiernictwa (dalej: Umowa) - Wnioskodawczyni zawarła kilka umów powiernictwa, jednakże ze względu na to, że ich treść jest identyczna, dla uproszczenia w niniejszym wniosku odniesiono się tylko do jednej umowy. Na podstawie Umowy Wnioskodawczyni zobowiązała się do objęcia określonej ilości akcji (dalej: Akcje) w spółce akcyjnej (dalej: Spółka) działając w imieniu własnym, ale na rzecz innej osoby fizycznej (dalej: Powierzający).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00