Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2018, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.11.2018.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.11.2018.1.AW

Podatek od towarów i usług w zakresie uznania wpłat kolejnych rat na rachunek powierniczy za wpłatę zaliczki, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2017 r. (data wpływu 5 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wpłat kolejnych rat na rachunek powierniczy za wpłatę zaliczki, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wpłat kolejnych rat na rachunek powierniczy za wpłatę zaliczki, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność deweloperską, związaną ze wznoszeniem budynków wielorodzinnych. Przyszli nabywcy lokali mieszkalnych będą dokonywali wpłaty zaliczek na zakup lokalu, w terminach określonych w umowie deweloperskiej, w miarę postępu prac aż do oddania lokalu do użytku. Wpłaty klientów zgodnie z obowiązującą ustawą będą zabezpieczone na rachunkach powierniczych, prowadzonych przez Bank nadzorujący postępy prac na danej inwestycji deweloperskiej. Umowa rachunku powierniczego określa warunki jakie muszą być spełnione, aby środki pieniężne przyszłych nabywców lokali mogły być wypłacone deweloperowi. Z istoty rachunku powierniczego wynika, że środki zgromadzone na nim nie pozostają do dyspozycji dewelopera z chwilą wpłaty, a dopiero z chwilą uwolnienia ich przez Bank nadzorujący i przekazania do rzeczywistej dyspozycji dewelopera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00