Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.80.2018.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.80.2018.1.MP

W zakresie opodatkowania Świadczenia z tytułu rozwiązania Umowy dystrybucyjnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wypłaty dodatkowego Świadczenia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2018 r. (data wpływu 9 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania Świadczenia z tytułu rozwiązania Umowy dystrybucyjnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wypłaty dodatkowego Świadczenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania Świadczenia z tytułu rozwiązania Umowy dystrybucyjnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wypłaty dodatkowego Świadczenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej - Spółka) jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej towarów. Spółka prowadzi swoją sieć dystrybucji na podstawie Umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych (dalej - Umowa), z niezależnymi przedsiębiorcami, zwanymi dalej Dystrybutorami. Strony zawierają Umowy na czas nieoznaczony z zachowaniem umownego okresu wypowiedzenia. Dystrybutorzy, za wynagrodzeniem, są odpowiedzialni za pełną obsługę punktów dystrybucyjnych należących do Spółki w tym w ramach prowadzenia sprzedaży, nawiązywanie i utrzymywanie relacji handlowych z klientami. Towar sprzedawany przez Dystrybutorów należy do Spółki, Dystrybutorzy prowadzą sprzedaż poprzez systemy sprzedażowe Spółki wyłącznie w jej imieniu. W ramach Umów Dystrybutorom powierza się do obsługi oznaczone w konkretnych lokalizacjach punkty dystrybucyjne. W związku z tym, że Spółka dąży do maksymalizacji swoich zysków z prowadzonej działalności, a Dystrybutorzy osiągają różne wyniki finansowe to w rezultacie w toku prowadzonej działalności zdarza się, iż z uwagi na potrzebę ekonomiczną dochodzi do rozwiązania Umowy z dotychczasowym Dystrybutorem i przekazania danego punktu dystrybucyjnego innemu Dystrybutorowi, który w opinii Spółki może zapewnić wyższą sprzedaż opodatkowaną VAT. W efekcie występuje sytuacja, w której w określonym punkcie dystrybucyjnym Dystrybutor przestaje świadczyć swoje usługi (dalej - Oddający), co jest jednoznaczne z rozwiązaniem Umowy dystrybucyjnej przez Spółkę. Zatem, zgodnie z Umową dystrybucyjną, każda ze stron dysponuje prawem rozwiązania Umowy z zachowaniem umownego okresu wypowiedzenia. Dodatkowo, w enumeratywnie wskazanych sytuacjach naruszenia warunków Umowy, Spółka jest upoważniona do rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym. W konsekwencji Spółka zawiera nową Umowę dystrybucyjną z nowym Dystrybutorem (dalej - Przejmujący), który obejmuje dany punkt sprzedaży lub zmienia już istniejącą umowę z Dystrybutorem, który dodatkowo obejmuje ten punkt sprzedaży (Przejmujący). Zdarza się, iż Przejmujący będzie zobowiązany do uiszczenia na rzecz Spółki wynagrodzenia z tytułu udostępnienia do obsługi klientów danego punktu dystrybucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00