Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.137.2019.2.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.137.2019.2.MT

Czy pracodawca słusznie uznał odszkodowanie za pozostawanie pracownika bez pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę wynikające z ugody sądowej za przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako niepodlegający zwolnieniu od podatku w związku z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2019 r. (data wpływu 3 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą należności wynikających z ugody sądowej na rzecz pracownika, uzupełnionym pismem z dnia 4 czerwca 2019 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Został on następne uzupełniony pismem Spółki z dnia 4 czerwca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracownik M. w N. Sp. z o.o. został zwolniony przez pracodawcę z pracy bez wypowiedzenia, jednak mocą prawomocnego wyroku sądowego został przywrócony do pracy i podjął pracę. Z uwagi na to, że pracownik korzystał ze szczególnej ochrony przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy, na podstawie art. 47 Kodeksu pracy przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Z roszczeniem takim pracownik wystąpił w zawezwaniu do próby ugodowej, w którym zażądał od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, z uwzględnieniem kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia zasądzonej już wyrokiem sądu, a ponadto wypłaty nagrody jubileuszowej oraz zwrotu kwoty uiszczonej przez pracownika tytułem czesnego za studia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00