Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.234.2019.2.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.234.2019.2.AD

Dotyczy braku opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa będącego w upadłości likwidacyjnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2019 r. (data wpływu 25 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 25 czerwca 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa będącego w upadłości likwidacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 czerwca 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa będącego w upadłości likwidacyjnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 26 stycznia 2016 r. Sąd Rejonowy VII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Przedsiębiorstwa Z. spółka z o.o. w ., numer KRS: , obejmującą likwidację majątku. Na syndyka wyznaczył Pana Przedsiębiorstwo Z. prowadziło działalność gospodarczą polegającą na przetwórstwie ryb i produkcji przetworów rybnych. Swoje wyroby sprzedawało za pośrednictwem hurtowni własnych, a nadwyżki sprzedawało innym podmiotom. W momencie ogłaszania upadłości Spółka posiadała dwie swoje hurtownie: w X. i Y. Hurtownie te nie posiadały samodzielnego bytu prawnego, tj. nie był wyodrębnione z przedsiębiorstwa i nie prowadziły samodzielnych ksiąg handlowych. Ich działalność handlowa rozliczana była w ramach Przedsiębiorstwa Z.. Cała dokumentacja finansowo-księgowa prowadzona była w Po ogłoszeniu upadłości syndyk zlecił wycenę majątku Przedsiębiorstwa Z. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej dla wyspecjalizowanej firmy H. spółka cywilna. Po dokonaniu opisu i oszacowania Przedsiębiorstwo Z. zostało wystawione do sprzedaży w drodze przetargu otwartego. Brak nabywców na przedsiębiorstwo oraz upływ czasu związany z jego likwidacją spowodował powstawanie dodatkowych kosztów z tytułu podatków, opłat, polis OC na środki transportu. W wyniku dotychczasowego procesu likwidacji Z. sprzedano środki transportu, zapasy magazynowe oraz niektóre maszyny i meble biurowe. Sprzedaż tych towarów odbyła się z naliczeniem i odprowadzeniem należnego podatku VAT do urzędu skarbowego. Na sprzedaż Przedsiębiorstwa Z. ogłaszano kilka przetargów. Żaden z nich nie przyniósł rozstrzygnięcia w postaci sprzedaży Zakładu Przetwórstwa Ryb posadowionego na nieruchomości będącej w prawie użytkowania wieczystego do 20 sierpnia 2091 r. oraz infrastruktury w postaci magazynów, hal produkcyjnych oraz maszyn i urządzeń mogących służyć do wznowienia produkcji w zakresie przetwórstwa ryb.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00