Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.296.2019.1.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.296.2019.1.EB

Udzielone poręczenie stanowi świadczenie usług w rozumieniu art.8 ustawy, korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia brak daty (data wpływu 14 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług udzielania poręczeń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług udzielania poręczeń.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT działającym w branży informatycznej. Rozlicza się z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług miesięcznie. Przedmiotem działalności podmiotu jest między innymi realizacja projektów programistycznych związanych z tworzeniem programów oraz wynajem nieruchomości. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej sprzedaje także podmiotom gospodarczym oprogramowanie oraz wynajmuje lokale niemieszkalne.

Spółka A zwróciła się do podmiotu o udzielenie poręczenia zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań przez Spółkę A poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości należącej do podmiotu.

Spółka A zawarła z Ministerstwem Edukacji Narodowej (dalej MEN) umowę projektową o dofinansowanie w celu realizacji Projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zgodnie z zapisami umowy projektowej Spółka A mogła otrzymać zaliczkę na realizację projektu pod warunkiem wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jedną z dopuszczalnych form zabezpieczenia jest ustanowienie na rzecz MEN hipoteki na nieruchomościach. Ponieważ Spółka A nie posiada nieruchomości o odpowiedniej wartości zwróciła się do podmiotu o zawarcie umowy o udzielenie zabezpieczenie należytego wykonania umowy i ustanowienie hipoteki umownej łącznej na nieruchomościach podmiotu, czyli podpisania umowy poręczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00