Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.245.2019.2.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.245.2019.2.JKU

z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie planowana sprzedaż praw do znaku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 12 lipca 2019 r. (data wpływu 12 lipca 2019 r.), uzupełnionym 22 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do znaku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do znaku.

Wniosek uzupełniono 22 lipca 2019 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółkę Akcyjną w organizacji S. L. (Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Spółkę jawną S. (Sprzedający);

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna S. (dalej: Zbywca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, właścicielem praw do znaku towarowego (dalej: Znak). Z tytułu prowadzonej działalności Zbywca nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Na moment złożenia przedmiotowego wniosku, Znak jest przedmiotem umowy dzierżawy zawartej pomiędzy Zbywcą a podmiotem trzecim (spółką komandytową). Na moment złożenia przedmiotowego wniosku, jedynym przedmiotem działalności gospodarczej Zbywcy jest wynikająca z tej umowy dzierżawa praw do Znaku. Zbywca zamierza jednak dokonać zmian z w zakresie prowadzonej działalności. Zbywca zamierza rozwinąć działalność w zakresie w zakresie obrotu lub najmu nieruchomości. W związku z tym od ponad roku Zbywca przygotowuje nieruchomości do własnej lub wspólnej zabudowy przeprowadzając stosowne analizy oraz występując o wydanie warunków zabudowy. Na moment złożenia wniosku nieruchomość, na której ma być przeprowadzona inwestycja nie jest własnością Zbywcy stanowi ona własność wspólników Zbywcy. Z chwilą pozyskania prawomocnych warunków zabudowy planowane jest przeniesienie tych gruntów do majątku Zbywcy celem prowadzenia działalności gospodarczej przez Zbywcę z wykorzystaniem tych nieruchomości. Obecnie Znak stanowi główne i najbardziej wartościowe aktywo znajdujące się we własności Zbywcy. Poza Znakiem, Zbywca posiada jednak również inne aktywa, np. w postaci środków pieniężnych na rachunku bankowym oraz samochodu. Zbywca planuje dokonać zmiany profilu działalności. Nowa działalność prowadzona przez Zbywcę będzie opierać się m.in. na transakcjach związanych z rynkiem nieruchomości, w tym obrocie nieruchomościami oraz oddawaniu nieruchomości w najem. W związku z planowaną zmianą profilu działalności Zbywca zamierza rozwiązać umowę dzierżawy Znaku i sprzedać Znak (dalej: Transakcja). Transakcja będzie miała miejsce w 2019 r. albo 2020 r. Umowa sprzedaży Znaku zawarta zostanie pomiędzy Zbywcą a Spółką Akcyjną w organizacji S. L. (dalej: Nabywca), która w dniu planowanej Transakcji będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Transakcja sprzedaży zawarta pomiędzy Zbywcą i Nabywcą dotyczyć będzie wyłącznie praw do Znaku. W związku z planowaną Transakcją żadne inne składniki majątku, ani też zobowiązania, nie zostaną przeniesione pomiędzy Zbywcą i Nabywcą. Celem Nabywcy jest przejęcie w drodze Transakcji praw do Znaku, który to Znak Nabywca zamierza wykorzystywać w wprowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, obejmującej obrót towarami oznaczonymi Znakiem wyłącznie na potrzeby czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Planowana przez Nabywcę działalność nie będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00