Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. I SA/Op 428/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Protokolant st. sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 lutego 2009 r. sprawy ze skargi J. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...]nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu na rzecz skarżącego kwotę 9.434,00 zł (dziewięć tysięcy czterysta trzydzieści cztery złote 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] odmawiającą stwierdzenia [...] nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące grudzień 2005r. styczeń, luty, grudzień 2006r. oraz luty i październik 2007r.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, iż podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w O. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT od sprzedaży działek budowlanych. Poinformował ponadto, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, a obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług był następstwem wydania przez Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w dniu [...] decyzji weryfikującej orzeczenie w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik wyjaśnił również, iż sprzedawany majątek był przez niego wykorzystywany na własne potrzeby, a od marca 2003r. jest on dzierżawiony przez J. W. Wskazał też, iż w chwili nabycia gruntów mogły być one użytkowane wyłącznie rolniczo i przedłożył umowę sprzedaży - akt notarialny z dnia 11 stycznia 1993r. - na mocy której małżonkowie Ś. nabyli od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w K. nieruchomość rolną o całkowitej powierzchni 34,4763 ha oraz umowę dzierżawy gospodarstwa rolnego w zamian za świadczenia emerytalne zawartą przed Urzędem Gminy w Ł. w dniu 25 marca 2003r. pomiędzy J. i A. Ś. a J. W. W międzyczasie Gmina Ł. przeznaczyła teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość na cele budownictwa mieszkaniowo - rzemieślniczego, w związku z czym podatnik wydzielił kilka działek, które następnie sprzedał. Pozostałą część gospodarstwa rolnego w dalszym ciągu dzierżawi i użytkuje rolniczo J. W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00