Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. I SA/Rz 641/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek /spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Tomasz Smoleń Protokolant ref. st. Eliza Kaplita po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 listopada 2011r. spraw ze skarg W. S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej . z dnia [...] lipca 2011r. nrnr : [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczących podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2006 r. - oddala skargi

Uzasadnienie

Skarżący W.S. dnia [...] marca 2011 r. złożył wnioski do Dyrektora Izby Skarbowej o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] kwietnia 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2006 r. z powodu wydania ich z rażącym naruszeniem prawa. Strona zarzuciła, że rozstrzygnięcia te pozostają w sprzeczności z przepisem art. 25 ust. 6 i 7 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej (77/388/EWG - Dz. U. UE . L. 77.145.1) - zwanej dalej VI Dyrektywą i przepisem art. 31 ust. 3 w zw. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.).

Po rozpatrzeniu wskazanych wniosków Dyrektor Izby Skarbowej decyzjami z dnia [...] kwietnia 2011 r. od nr [...] do nr § odmówił stwierdzenia nieważności wskazanych decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego . Następnie Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołań od wskazanych orzeczeń decyzjami z dnia [...] lipca 2011 r. od nr [...] do nr [...] utrzymał w mocy swoje decyzje z dnia [...] kwietnia 2011 r. W ocenie organu odwoławczego podnoszone przez podatnika w odwołaniu zarzuty nie zasługiwały na uwzględnienie. Rozstrzygnięcia Naczelnika Urzędu Skarbowego , którego dotyczyły wnioski o stwierdzenie nieważności związane były z ustaleniami, że podatnik w analizowanym okresie dokonywał nabyć bydła m.in. od rolników ryczałtowych i nabycia te udokumentowane zostały fakturami VAT RR. Podatnik zwiększył kwotę podatku naliczonego do odliczenia w tym okresie o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT. Organ podatkowy dokonał analizy dokumentów przedłożonych w tym zakresie do kontroli (faktur VAT RR i dokumentów stwierdzających dokonanie zapłaty). Ustalono, że część faktur zawierała niekompletne dane dostawców, była mało czytelna, a na niektórych fakturach, pomimo zapisu "zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego", brak było numeru konta. Dokumenty stwierdzające dokonanie zapłaty na rzecz rolnika ryczałtowego nie zawierały numeru i daty faktury. W wyciągach bankowych i poleceniach przelewu wskazane było imię i nazwisko wierzyciela, adres, nr rachunku bankowego i kwota przelewu oraz opis "należność za bydło". Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że na podstawie wykazanych w wyciągach i przelewach danych brak było możliwości przyporządkowania tych operacji do poszczególnych faktur VAT RR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00