Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Wa 1862/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Minister Finansów zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] lutego 2012 r., nr [...] uznał, że stanowisko przedstawione przez P. S.A. (dalej jako "Skarżąca", "Spółka" lub "Strona") we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

2. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. Strona świadczy w ramach prowadzonej działalności usługi najmu/dzierżawy. Za przedmiotowe usługi wystawiane są "z góry" faktury VAT (zgodnie z zapisami umów między Spółką a kontrahentem). Strona nadmieniła, że pojawiają się sytuacje, kiedy najemca umiera, nie posiadając żadnych następców prawnych. Faktury za najem lokalu bądź nieruchomości wystawione na zmarłą osobę winny zostać skorygowane. W chwili wystawienia faktury pierwotnej wystawca nie posiada wiedzy o śmierci kontrahenta. Z racji skali działalności nie jest też możliwe bieżące monitorowanie tego stanu. W momencie, kiedy wystawca faktury poweźmie wiedzę, iż kontrahent nie żyje (np. otrzyma kopię aktu zgonu) powinien wystawić fakturę korygującą. Jednak faktura taka z oczywistych względów nie zostanie odebrana i wróci z adnotacją "odbiorca zmarł" bądź też wróci z adnotacją "korespondencji nie odebrano". Strona podniosła, że w świetle art. 29 ust 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.) - "uptu", prawo do uwzględnienia korekty faktury obniżającej wysokość pierwotnie wykazanego należnego podatku VAT uzależnia od daty otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta - co w w/w przypadku jest niemożliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00