Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 maja 2014 r., sygn. I SA/Go 115/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant Asystent sędziego Marta Świetlik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi S sp. z o.o. na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej spółki kwotę 491 zł (czterysta dziewięćdziesiąt jeden) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Spółka z o.o. S wniosła skargę na wydaną przez działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej interpretację indywidualną z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynika z akt sprawy, w dniu 19 sierpnia 2013 r. skarżąca Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem całości lub części akcji spółki zależnej na rzecz osób trzecich. Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). W drodze wkładu (lub wkładów) niepieniężnego (aportu) Spółka nabędzie 100% udziałów w spółce z siedzibą w Holandii, która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - zwanej B, będącej rezydentem podatkowym w Holandii. B jest właścicielem znaczącego pakietu akcji spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych (spółka zależna). Nabycie udziałów w B zostanie dokonane w dwóch transzach. W pierwszej kolejności nastąpi podwyższenie kapitału Spółki, który zostanie pokryty przez udziałowca posiadającego udziały dające ponad 50% praw głosu w B. Następnie po rejestracji w KRS pierwszego podwyższenia kapitału pozostali udziałowcy B wniosą swoje udziały w B, a w konsekwencji skarżąca stanie się właścicielem 100% udziałów w B. Nabycie udziałów w B odbędzie się zatem na zasadach "wymiany udziałów", zdefiniowanej w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz dla udziałowców będących osobami prawnymi w art. 12 ust.4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Niewykluczone, że nabycie udziałów B nastąpi w drodze jednokrotnego podwyższenia kapitału zakładowego, jednak w dalszym ciągu na zasadzie "wymiany udziałów". Udziały B zostaną wniesione po ich wartości rynkowej (ustalonej w oparciu o bieżącą cenę giełdową akcji spółki zależnej lub o wycenę sporządzoną przez biegłego). W zamian za wkład w postaci udziałów w B udziałowcy tej spółki obejmą nowoutworzone udziały skarżącej o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wnoszonego wkładu niepieniężnego. Po nabyciu udziałów skarżąca, w celu uproszczenia struktury i wyeliminowania podmiotu zagranicznego, rozważa likwidację B. W ramach procesu likwidacji B (w trakcie lub po zakończeniu tego procesu - w zależności od możliwości wydania majątku likwidacyjnego pod prawem holenderskim) akcje spółki zależnej oraz pozostały majątek B (np. środki pieniężne) zostaną przeniesione na skarżącą tytułem wydania udziałowcowi likwidowanej spółki w naturze. W przyszłości skarżąca może podjąć decyzję o odpłatnym zbyciu akcji spółki zależnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00