Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Kr 1805/15

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1805/15 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 stycznia 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.), WSA Ewa Michna, Protokolant: sekr.sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, w dniu 27 stycznia 2016 r., sprawy ze skargi A.M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 14 września 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne - skargę oddala -

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. prowadzi postępowanie egzekucyjne do majątku zobowiązanej A.M. na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] obejmującego zaległość w podatku od towarów i usług, wydanego na podstawie decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 10 marca 2015 r., znak [...] do [...] . W toku egzekucji dokonano zawiadomieniem z dnia 15 maja 2015 r. nr [...] zajęcia rachunku bankowego w Banku Polska Kasa Opieki S.A. (data doręczenia zobowiązanemu wraz z tytułem wykonawczym: 25 maja 2015 r.).

Zobowiązana pismem z dnia 1 czerwca 2015 r. złożyła zarzuty w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego podnosząc:

- niespełnienie w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2014 r, poz. 1619 ze zm.), dalej "u.p.e.a." (zarzut z art. 33 § 1 pkt 10 u.p.e.a.),

- zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego (zarzut z art. 33 § 1 pkt 8 u.p.e.a.), wobec zastosowanego rachunku bankowego w sytuacji prowadzenia przedsiębiorstwa budowlanego, co w konsekwencji paraliżuje działalność gospodarczą.

W uzasadnieniu zarzutów strona podniosła, że w tytule wykonawczym mylnie wskazano decyzje Dyrektora Izby Skarbowej jako podstawę prawną obowiązku, bowiem to decyzja organu I instancji winna być wymieniona oraz ten organ, jak również przepisy leżące u podstaw wydania decyzji. Mylnie wskazano na art. 26 u.p.e.a. zamiast art. 2-4 u.p.e.a. Ponadto, tytuł wykonawczy nie wskazuje precyzyjnie przepisu rozporządzenia z uwzględnieniem konkretnego paragrafu/punktu, - braku obowiązku doręczenia upomnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00