Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 września 2017 r., sygn. I SA/Op 216/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Protokolant Referent stażysta Alicja Prusak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 7 kwietnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego do maja 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez M. S. (dalej określanej jako: strona, skarżąca, podatniczka) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 7 kwietnia 2017 r., wydana na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. - dalej w skrócie op), którą utrzymano w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu z 24 października 2016 r. określającą skarżącej w podatku od towarów i usług za miesiące luty, marzec i kwiecień 2015 r. niższą niż zadeklarowana kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz za maj 2015 r. kwotę zobowiązania podatkowego w wysokości 32.992 zł.

Rozstrzygnięcia organów zapadły na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

W wyniku prowadzonego wobec firmy skarżącej postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca 2014 r. do maja 2015 r. zakwestionowano stronie prawidłowość dokonanego rozliczenia w tym podatku, wskutek stwierdzenia, że podatniczka błędnie zadeklarowała - jako świadczenie usług poza terytorium kraju - sprzedaż usług spedycyjnych na rzecz spółki A Ltd z siedzibą zarejestrowaną w [...] ([...]).

Według poczynionych przez organ I instancji ustaleń, w okresie objętym kontrolą podatniczka prowadziła działalność gospodarczą pod firmą B z siedzibą w [...], której przeważającym przedmiotem był transport drogowy towarów i świadczenie usług spedycyjnych. Przy czym, jak zeznała skarżąca w toku przesłuchania przed organem w charakterze strony w dniu 22.03.2016 r., osobą, która faktycznie zajmowała się wszystkimi sprawami firmy był jej mąż J. S. Z dokumentacji księgowej wynikało, iż firma B w okresie od lutego do maja 2015 r. świadczyła przede wszystkim usługi spedycyjne, wykonywane na rzecz kontrahentów zarejestrowanych poza terytorium kraju, tj.: A Ltd [...],[...] (dalej w skrócie A) oraz C [...],[...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00