Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 października 2017 r., sygn. I SA/Rz 556/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro Sędzia WSA Grzegorz Panek / spr./ Asesor WSA Jacek Boratyn Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2017 r. sprawy ze skargi Gminy Miasto [.] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [.] czerwca 2017 r. nr [.] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Gmina (dalej określa także jako: "wnioskodawca" lub "Gmina") zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej określanego jako "podatek VAT").

Przedstawiając zdarzenie przyszłe Gmina podała, że jest jednostką samorządu terytorialnego zarejestrowaną dla potrzeb podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Od dnia 1 stycznia 2017 r., w związku z ustawą z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1454), dokonała centralizacji swoich rozliczeń z tytułu podatku VAT. Wobec tego składa jedną wspólną deklarację w podatku VAT wykazującą czynności opodatkowane tym podatkiem tak przez samą Gminę, jak i jej jednostki organizacyjne (jednostki budżetowe i zakłady budżetowe). Odpowiedzialna jest zatem za prawidłowe prowadzenie ewidencji podatkowych i rozliczenie podatku.

W celu realizacji zadań własnych Gmina utworzyła jednostkę organizacyjną, gminny (samorządowy) zakład budżetowy - [...], do realizacji zadań z zakresu kultury fizycznej, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446). Zadania statutowe zakład wykonuje na własny rachunek. Osiąga przychody podlegające opodatkowaniu według różnych stawek podatku VAT (8% i 23%). Osiąga także przychody niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem, w tym z tytułu sprzedaży biletów wstępu Gminie lub jej jednostkom organizacyjnym w celu realizacji ich zadań statutowych. Jednostki obciążane są odpłatnością w formie not obciążeniowych, od wartości sprzedaży nie jest naliczany podatek VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00