Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 633/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Specjalista Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi G. P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie z dnia [...]. nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz G. P. kwotę [...]zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy postanowienie organu z dnia [...] pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek G. P. (gmina) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług (VAT).

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że gmina przedstawiła okoliczności, w których jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Planuje realizację inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii, polegającej na zakupie i montażu instalacji solarnych (instalacje) na dachach bądź ścianach budynków mieszańców gminy, na podstawie umów zawieranych przez gminę z poszczególnymi mieszkańcami zainteresowanymi przystąpieniem do tego przedsięwzięcia. Gmina uzyska na nie dofinasowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa L. na lata 2014-2020 (RPO WL), które pokryje 85 % kosztów kwalifikowalnych, co odpowiada 59 % wartości wszystkich wydatków związanych z wykonaniem, wdrożeniem i funkcjonowaniem projektu. Koszty niesfinansowane w ramach RPO WL pokryją mieszkańcy na podstawie umów oraz gmina, przy czym brak wpłat od mieszkańca oznacza wykluczenie go z udziału w projekcie. Z kolei brak realizacji projektu jest równoznaczny z utratą prawa gminy do uzyskania dofinansowania w ramach RPO WL. Przez czas tzw. trwałości projektu (5 lat) gmina będzie właścicielem instalacji i urządzeń zamontowanych na domach mieszkańców, a po upływie tego czasu staną się one własnością mieszkańców bez dodatkowych opłat. Gmina wyłoni wykonawcę przedsięwzięcia i będzie organizowała oraz nadzorowała jego realizację od strony faktycznej oraz prawnej, a w dalszej kolejności wdrożenie i prawidłowe funkcjonowanie. Gmina wielokrotnie stwierdzała, że - w jej ocenie - w przedstawionych okolicznościach usługi świadczone przez nią na rzecz mieszkańców stanowią usługi termomodernizacji. Natomiast wykonawcy wyłonieni przez gminę będą świadczyli na jej rzecz usługi montażu instalacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00