Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. I SA/Gd 554/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Asystent Sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lipca 2019 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 21 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca 2013 r. do września 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

D.B. w okresie objętym kontrolą prowadził działalność gospodarczą zarejestrowaną jako "A" D.B.. Faktycznym przedmiotem prowadzonej działalności były usługi w zakresie BHP.

W wyniku przeprowadzonej u podatnika kontroli podatkowej dokonano weryfikacji rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca 2013 r. do września 2015 r.

Po przeprowadzonej kontroli D.B. złożył korekty deklaracji VAT-7 przy czym nie były one w całości zgodne z ustaleniami protokołu kontroli.

Postanowieniem z dnia 19 czerwca 2017 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej w skrócie zwany Naczelnikiem lub organem pierwszej instancji) wszczął wobec D.B. postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od czerwca 2013 r. do września 2015 r.

Decyzją z dnia 1 sierpnia 2018 r. Naczelnik określił D.B. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2013 r., zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: od listopada 2013 r. do listopada 2014 r., od stycznia do maja 2015 r. oraz za lipiec, sierpień i wrzesień 2015 r., a ponadto umorzył postępowanie podatkowe w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r. i czerwiec 2015 r.

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że D.B. w złożonych korektach deklaracji VAT-7 zastosował prawidłowe wskaźniki proporcji, o których mowa w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późniejszymi zmianami) - dalej zwana ustawą o VAT, wyłącznie w podatku naliczonym zostawiając kwoty netto bez zmian. Zdaniem organu podatnik zawyżył za czerwiec 2013 r. i 2014 r. kwoty podatku naliczonego poprzez uwzględnienie w rozliczeniu faktur VAT dokumentujących nabycie samochodu osobowego Kia Sportage oraz Kia Pro Ceed, niezasadnie odliczył podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa co skutkowało jego zawyżeniem a ponadto niezasadnie odliczył podatek VAT od towarów, które były przeznaczone na cele osobiste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00