Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 2 października 2019 r., sygn. I SA/Bk 320/19

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz,, sędzia WSA Jacek Pruszyński (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 września 2019 r. sprawy ze skargi T. H., J. H. i P. H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2019 r. T. H. (dalej powoływany także jako wnioskodawca) wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że Wnioskodawca wraz z braćmi - J. H. i P. H. (dalej powoływani również jako zainteresowani), są osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą w następującym zakresie: - Pan T. H. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą J., NIP: [...]; jest czynnym podatnikiem VAT, przeważającym przedmiotem tej działalności jest transport drogowy towarów; - Pan J. H. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą E., NIP: [...]; nie jest czynnym podatnikiem VAT, przeważającym przedmiotem tej działalności jest naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych; - Pan P. H. prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą P. , NIP: [...]; nie jest czynnym podatnikiem VAT, przeważającym przedmiotem tej działalności jest konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

W dniu [...] września 2018 r. zmarł ojciec zainteresowanych, Pan J. H.. Spadek po nim na podstawie ustawy odziedziczyli: - żona B. H. - w udziale wynoszącym 1/4 części oraz trzej synowie - T., J., i P. każdy w udziale wynoszącym 1/4 części. W skład spadku wchodziło m. in. przedsiębiorstwo prowadzone pod nazwą J.. Przedsiębiorstwo stanowiło składnik majątku wspólnego państwa J. i B. H. Przeważającym przedmiotem działalności był transport drogowy towarów. J. H. był czynnym podatnikiem VAT. W skład przedsiębiorstwa wchodziły m. in.: prawo własności nieruchomości zabudowanej, oznaczonej jako działka numerem ewidencyjnym [...], o powierzchni 6441 m2, położonej w M. przy ul. [...], a także środki trwałe, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne rzeczy kompletne i zdatne do użytku, wyposażenie obiektów przedsiębiorstwa, wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów (dalej: przedsiębiorstwo). Wolą spadkobierców było kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przez trzech synów spadkodawcy w strukturze własnościowej z udziałami po 1/3 w majątku przedsiębiorstwa. Docelowy model tej współpracy zakładający kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego ojca we wskazanej powyżej formie prawnej i strukturze własnościowej nie mógł jednak być bezpośrednio osiągnięty w ramach postępowania spadkowego bez ryzyka zakłócenia, czy też nawet przerwania, działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Wynikało to z następujących przyczyn: - ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r., poz., 1629), regulująca zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa, weszła w życie w dniu 25 listopada 2018 r., a zatem nie mogła znaleźć zastosowania do zarządzania przedsiębiorstwem wchodzącym w skład spadku. - W dotychczasowym stanie prawnym wraz ze śmiercią przedsiębiorcy de facto kończył się byt prawny prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa jako "organizmu gospodarczego", z czym wiązał się szereg problemów dotyczących sfery prawa prywatnego i publicznego, które w praktyce uniemożliwiały lub znacząco utrudniały kontynuację czy wznowienie działalności przedsiębiorstwa przez następców prawnych przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00