Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 października 2021 r., sygn. I SA/Gd 868/21

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 19 października 2021 r. sprawy ze skargi "A" Sp. k. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 kwietnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1.uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2.zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 15 lutego 2021 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek "A" Sp.k. z siedzibą w G. (dalej: "Spółka", "Wnioskodawca") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny / zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność w zakresie planowania, realizacji oraz eksploatacji farm wiatrowych w ramach Grupy. Spółka osiąga przychody z tytułu sprzedaży energii elektrycznej oraz tzw. zielonych certyfikatów. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka posiada obecnie pożyczkę udzieloną przez Spółki z o.o. (dalej: "Pożyczkodawca"), wspólnika Spółki (wypłacaną w transzach), której celem było w szczególności sfinansowanie budowy farm wiatrowych. W odniesieniu do otrzymanej przez Wnioskodawcę pożyczki Spółka dokonała spłaty naliczonych od niej odsetek w styczniu 2021 r. Dodatkowo, Spółka nie wyklucza w przyszłości kapitalizacji odsetek, spłaty odsetek lub rozliczenia ich w jakikolwiek inny sposób (np. poprzez potrącenie, itp.) lub kwoty głównej tej pożyczki.

Na skutek spłaty odsetek łączna wartość nadwyżki spłaconych odsetek w rozumieniu art. 15c ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.) - dalej określanej jako "ustawa o CIT" od pożyczki udzielonej Spółce przez Pożyczkodawcę (dalej: "Koszty Odsetek") przekroczyła w 2021 r. wartość 3.000.000 PLN. Możliwe jest, że sytuacja ta, w razie przyszłych spłat lub kapitalizacji odsetek, wystąpi również w kolejnych latach podatkowych. Rok podatkowy Spółki jest równy rokowi kalendarzowemu. W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwości co do sposobu w jaki powinien określić wysokość limitu 3.000.000 PLN, o którym mowa w art. 15c ust. 14 pkt 1 ustawy o CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00