Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. I SA/Gl 748/21

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Anna Rotter (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A T. S., P. S sp. jawna w J. na decyzję Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji stawkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

A T. S., P. S.Spółka jawna, zwana dalej zamiennie Spółką lub Skarżącą, złożyła skargę na decyzję Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dalej organ, z dnia [...] roku znak: [...] utrzymującą w mocy decyzję organu z dnia [...] roku znak: [...] dotyczącą wiążącej informacji stawkowej (WIS) określającej dla towaru o nazwie - "[...]" klasyfikację do działu 38 Nomenklatury scalonej (CN) oraz stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021, poz. 685 ze zm.), dalej u.p.t.u. w zw. z art. 147aa ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. Zaskarżona decyzja została wydana na podstawie art. 13 § 2a pkt 3, art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 1540 ze zm.), dalej Ordynacja podatkowa, oraz art. 42a u.p.t.u.

Stan sprawy

W dniu 23 września 2020 roku Skarżąca złożyła wniosek (uzupełniony w dniach 30 września 2020 roku oraz 7 grudnia 2020 roku) o wydanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie sklasyfikowania towaru [...], dalej preparat, według Nomenklatury scalonej (CN) na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

We wniosku Spółka podała, iż preparat przeznaczony jest do eliminowania metodą fizyczną szkodliwych owadów oraz roztoczy żerujących na roślinach uprawnych i stosuje się go jako alternatywę lub wsparcie dla tradycyjnych, chemicznych metod zwalczania szkodników. Spółka podkreśliła, iż preparat jest przeznaczony do ochrony roślin, a jego działanie opiera się na oddziaływaniu fizycznym. Nie zawiera on konwencjonalnych substancji aktywnych chemicznych środków ochrony roślin i nie zwalcza szkodników poprzez toksyczne oddziaływanie, ale poprzez immobilizację (unieruchamianie). Jak podano preparat zawiera w swoim składzie polimery silikonowe powszechnie używane w rolnictwie oraz tzw. czynnik sieciujący. Spółka wyjaśniła, iż jest to oryginalna i niemająca podobnych do siebie metoda zwalczania szkodników opisana w międzynarodowym zgłoszeniu patentowym. Do wniosku załączono pismo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departament Hodowli i Ochrony Roślin z dnia [...]r. nr: [...], a także etykietę, broszurkę i ulotkę reklamującą produkt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00