Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 marca 2023 r., sygn. I SA/Lu 84/23

Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Sędziowie Asesor sądowy Agnieszka Kosowska WSA Andrzej Niezgoda Protokolant starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi F. K. E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.447.2022.1.DP w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację w części dotyczącej odpowiedzi na pytania oznaczone we wniosku jako dziesiąte i jedenaste; II. oddala skargę w pozostałej części; III. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz F. K. E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych z tytułu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym aktem z dnia 8 grudnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko F. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. (Spółka, skarżąca) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.

Zaskarżona interpretacja została wydana na skutek wniosku Spółki z dnia 21 czerwca 2022 r., w którym skarżąca przedstawiła 12 pytań dotyczących interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.p."). Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w odniesieniu do odpowiedzi na 3 pytania.

Formułując wniosek w zakresie tych 3 pytań Spółka wyjaśniła, że od 1 stycznia 2022 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, na zasadach określonych w rozdziale 6b u.p.d.o.p. Wskazała, że korzysta z samolotu na podstawie umowy leasingu. Samolot jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Służy on przede wszystkim zapewnieniu szybkiego dotarcia na spotkania z kontrahentami, które odbywają się niejednokrotnie kilkaset kilometrów od siedziby Spółki. Podróż samolotem pozwala znacznie skrócić czas takiej podróży w porównaniu do alternatywnych środków transportu, takich jak samochód, czy kolej. Samolot nie jest w ogóle wykorzystywany do celów prywatnych udziałowców lub pracowników Spółki. Aby zapewnić możliwość swobodnego korzystania z samolotu, Spółka może ponosić w przyszłości wydatki na szkolenie lotnicze z pilotażu dla udziałowca Spółki. Dzięki nabytym umiejętnościom udziałowiec będzie dysponował większą niezależnością w wyborze środka transportu np. na spotkania biznesowe. Udziałowiec (jak również pozostali udziałowcy i podmioty z nimi powiązane) nie będzie miał możliwości wykorzystania nabytych w ramach szkolenia lotniczego umiejętności do celów prywatnych, ponieważ ma dostęp do samolotu wyłącznie w czasie i w celach pełnienia swoich funkcji. Udziałowiec nie posiada środków transportu lotniczego w swoim majątku prywatnym. Możliwość pilotowania samolotu nie jest tak powszechna i łatwo dostępna jak prowadzenia samochodu. Nie byłby więc zobowiązany do poniesienia takiego wydatku we własnym zakresie, gdyby nie jego ewentualne sfinansowanie przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00