Podatek od umów i oświadczeń
Spółka posiada oddziały i filie za granicą. Sprawozdania finansowe przygotowywane są zgodnie z polskim zasadami rachunkowości oraz MSR. Czy po nowelizacji ustawy o rachunkowości istnieją jeszcze różnice w sposobie wykazywania różnic kursowych między zasadami w niej zawartymi a MSR?
Kiedy na podatnikach ciąży obowiązek informowania urzędów skarbowych o umowach zawartych z podmiotami zagranicznymi? Jaką karę musi zapłacić podatnik, który nie dopełni tego obowiązku?
Które podmioty krajowe i zagraniczne są traktowane jako podmioty powiązane? Na czym polega powiązanie pomiędzy podmiotami krajowymi? Jakie są przesłanki szacowania dochodów podmiotów powiązanych?
Jak opodatkowane są przychody z tytułu usług doradczych, badania rynku uzyskiwane w Polsce przez osoby mające siedzibę lub zarząd za granicą? Jak zmienia się opodatkowanie, gdy między Polską a państwem siedziby spółki, która wykonuje usługę niematerialną na rzecz spółki w Polsce, została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Jakie obowiązki ciążą na płatniku podatku dochodowego od osób prawnych?
Szwedzka firma szkoli jednego z pracowników polskiej spółki z o.o. w zakresie marketingu i sprzedaży. Czy należności za szkolenie należy zaliczyć do należności licencyjnych. Jak należy rozumieć pojęcie know-how według art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p.?
Przepisy prawa podatkowego stanowią, że jeśli podmioty krajowe lub zagraniczne uzyskują od spółki kapitałowej mającej siedzibę w Polsce przychody z dywidend bądź inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, spółka jest płatnikiem podatku dochodowego1. Gdy wspólnikiem bądź akcjonariuszem spółki kapitałowej jest podmiot zagraniczny, konieczne jest posiadanie informacji dotyczących zawarcia
Będę pracować w firmie zagranicznej, która ma siedzibę w innym kraju. Czy jako pracownik takiej firmy mogę ubezpieczyć się dobrowolnie? - pyta Czytelnik z Wejherowa.
Jakie rodzaje dochodów osób zagranicznych objęte są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych? Jakie są obowiązki polskiego przedsiębiorcy jako płatnika tego podatku?
Organ, wskazując na powiązania personalne między spółkami, nie wskazał konkretnego przepisu, który z takimi powiązaniami wiąże zakaz zwrotu VAT. A tylko wtedy można było go odmówić - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1400/05).
Jakie warunki muszą spełnić podmioty, które chcą odzyskać VAT zapłacony w Polsce? Jaka jest minimalna kwota zwrotu i od czego zależy? Gdzie należy składać wniosek o zwrot VAT?