Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: urlop niewykorzystany
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Porada

      ZALEGŁY URLOP WYPOCZYNKOWY PRACOWNIKA NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM

      Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop? - pyta Czytelniczka z Rzeszowa.

    • comment
      Artykuł

      Niewykorzystane i zaległe urlopy pracowników organizacji

      Kończy się okres wakacji, a tym samym najpopularniejszy okres wykorzystywania przysługujących pracownikom urlopów wypoczynkowych. Co jednak zrobić, gdy pracownik na urlop nie pojechał?

    • comment
      Porada

      PRZEDAWNIENIE ROSZCZENIA O URLOP

      Kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia urlopu wypoczynkowego: czy z końcem roku, za który urlop przysługuje, czy z końcem pierwszego kwartału roku następnego? Tym samym, kiedy powinno nastąpić zaksięgowanie przedawnienia rezerwy na niewykorzystany urlop: czy na koniec grudnia po 3 latach, czy na koniec marca po 3 latach i 3 miesiącach od końca roku, za który przysługiwał urlop? - pyta Czytelniczka

    • comment
      Artykuł

      Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych

      Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w danym roku, pracodawca powinien mu go udzielić najpóźniej do 31 marca następnego roku.

    • comment
      Artykuł

      Wszystko o zaległych urlopach

      Marzec każdego roku jest okresem, w którym w wielu firmach rozpoczyna się gorączka związana z obowiązkiem wykorzystania urlopu zaległego. Pracodawca ma bowiem obowiązek nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu zaległego do końca I kwartału roku następującego po roku, w którym powstało prawo do urlopu. Zaniechanie tego obowiązku może skończyć się grzywną na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy

    • comment
      Porada

      W jakim terminie należy udzielić pracownikowi zaległego urlopu

      Pracownik naszej firmy w ubiegłym roku w marcu uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Na zwolnieniu lekarskim przebywał przez pełny okres zasiłkowy, później otrzymał świadczenie rehabilitacyjne. Łącznie był nieobecny w pracy przez blisko 9 miesięcy. Przed wypadkiem (w I kwartale ubiegłego roku) nie wykorzystał ani jednego dnia urlopowego. Czy cały zaległy urlop za 2010 r. musimy udzielić mu po powrocie

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Jak obliczyć wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po zmianie etatu

      Jeden z naszych pracowników zatrudnionych od września 2009 r. złożył w lipcu br. wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Od września 2009 r. do maja 2011 r. był on zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywał wynagrodzenie stałe oraz obliczane od niego wynagrodzenie prowizyjne. W maju obniżyliśmy pracownikowi wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Wiązało się to ze zmianą stałego

    • comment
      Porada

      Nowy termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

      Od 2012 r. pracownik będzie mógł wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września. Termin ten będzie miał zastosowanie do urlopu niewykorzystanego w 2011 r.

    • comment
      Porada

      Do kiedy należy udzielić pracownikowi zaległego urlopu

      Jeden z naszych pracowników ma 2 dni niewykorzystanego urlopu za 2010 r. i 26 dni za 2011 r. Urlopu z 2010 r. nie wykorzystał w związku z chorobą (od grudnia 2010 do kwietnia 2011 r.). Z kolei urlopu za 2011 r. nie wykorzystał do listopada ubiegłego roku w związku z koniecznością wykonania pilnych i terminowych zleceń, natomiast w listopadzie uległ wypadkowi w drodze do pracy i przebywał na zwolnieniu

    • comment
      Artykuł

      Zaległe urlopy wypoczynkowe w 2012 r.

      Od 1 stycznia 2012 r. na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego pracodawca ma czas do 30 września. Oznacza to, że urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2011 r. pracownicy mogą wykorzystać do końca września br. - a nie do końca marca, jak miało to miejsce w latach poprzednich.

    • comment
      Artykuł

      Planowanie i rozliczanie urlopów wypoczynkowych

      Prawo do urlopu wypoczynkowego posiadają osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, wyboru czy mianowania. Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze, co wyklucza jakiekolwiek finansowe rekompensaty wypłacane w zamian za urlop. Jednak w przypadku, gdy następuje rozwiązanie stosunku pracy, a wykorzystanie urlopu w naturze jest niemożliwe

    • comment
      Artykuł

      Planowanie i rozliczanie urlopów wypoczynkowych

      Prawo do urlopu wypoczynkowego posiadają osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, wyboru czy mianowania. Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze, co wyklucza jakiekolwiek finansowe rekompensaty wypłacane w zamian za urlop. Jednak w przypadku, gdy następuje rozwiązanie stosunku pracy, a wykorzystanie urlopu w naturze jest niemożliwe

    • comment
      Porada

      Zaległy urlop wypoczynkowy za 2011 r. musi być udzielony do 30 września

      W 2012 r. pracodawcy po raz pierwszy mogą udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych w dłuższym terminie, tzn. do 30 września. Dotyczy to jednak tylko urlopów za rok 2011, ponieważ to one stały się zaległe 1 stycznia 2012 r., czyli w dniu zmiany przepisów Kodeksu pracy.

    • comment
      Porada

      Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

      Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W bieżącym roku po raz pierwszy zaległych urlopów za 2011 r. należy udzielać pracownikom najpóźniej do 30 września, a nie jak do tej pory do 31 marca.

    • comment
      Porada

      Urlopu zaległego trzeba udzielić pracownikom do 30 września

      Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej do 30 września. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

    • comment
      Porada

      Ustalanie planu urlopów - co sprawia największe problemy

      Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

    • comment
      Porada

      Pracodawca musi udzielić urlopu zaległego do 30 września

      Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok najpóźniej do 30 września. Nieudzielenie zaległego urlopu w tym terminie grozi pracodawcy grzywną w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

    • comment
      Porada

      Jak udzielać pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych za 2012 r.

      Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli jednak w bieżącym roku pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, należy udzielić go najpóźniej do 30 września.

    • comment
      Porada

      Jak należy wyliczyć ekwiwalent za urlop i odprawę rentową po długotrwałej nieobecności pracownika

      Z końcem września 2013 r. doszło do rozwiązania umowy o pracę z jednym z naszych pracowników z powodu jego przejścia na rentę. W jaki sposób należało wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i odprawy rentowej, biorąc pod uwagę fakt, że: ● za pracę wynagradzany był on stawką godzinową wynoszącą 7 zł/godz. + premia regulaminowa w wysokości 35% wynagrodzenia godzinowego, ● od października

    • comment
      Porada

      Narzucenie pracownikowi obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego do końca roku

      Czy pracodawca może zmusić pracownika do wybrania urlopu pod koniec roku (mimo że w ciągu roku pracownik ten miał 2 tygodnie urlopu bez przerwy)?

    • comment
      Artykuł

      Ustalanie terminów przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego

      Urlop wypoczynkowy przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym jego udzielenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia urlopu należy zatem liczyć od 1 stycznia następnego roku, za jaki urlop przysługiwał, lub od 1 października kolejnego roku, za jaki urlop się należał, jeżeli został on przesunięty na następny rok.

    • comment
      Artykuł

      Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. - 6 ważnych wskazówek

      Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym. Pracodawca powinien go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. Zatem urlopu zaległego za 2013 r. należy udzielić pracownikom maksymalnie do 30 września 2014 r.

    • comment
      Porada

      Ustalanie planu urlopów na 2015 r. - jak to zrobić prawidłowo

      Pod koniec roku pracodawcy, którzy mają taki obowiązek, powinni sporządzić plan urlopów na 2015 r. Pracownicy mogą już bowiem w styczniu 2015 r. korzystać z urlopów wypoczynkowych i dlatego sporządzenie takiego planu do końca grudnia jest konieczne.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00