Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: zasiłek pielęgnacyjny
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Artykuł

      Świadczenia dla matek

    • comment
      Artykuł

      Zmiany w zasiłkach w 2002 r. (cz. 1)

      W styczniu br. weszły w życie przepisy ustawy z 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 154, poz. 1791) oraz przepisy ustawy z 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 154, poz. 1805).

    • comment
      Artykuł

      Świadczenia socjalne w ustawach okołobudżetowych

      Przyjęte przez Sejm z końcem 2001 r. tzw. ustawy okołobudżetowe wprowadziły wiele istotnych zmian w zasadach przyznawania świadczeń ubezpieczeniowych i socjalnych. Zmiany te dotyczą wielu ubezpieczonych, dlatego też wydaje się słuszne, aby zarówno zainteresowani, jak i zakłady pracy, na których spoczywa obowiązek udzielania pomocy i informowania pracowników o możliwościach korzystania ze świadczeń

    • comment
      Artykuł

      Zmiany w zasiłkach w 2002 r. (cz. 2)

      W pierwszej części opracowania zostały omówione zmiany w przepisach o zasiłkach chorobowych, urlopach i zasiłkach macierzyńskich oraz o urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego. W tej części prezentujemy obowiązujące w bieżącym roku przepisy regulujące kwestie zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki trudniej dostępne

      Ograniczenia wydatków z budżetu państwa nie pozostały bez wpływu na wypłacane zasiłki. Obecnie możliwość nabycia prawa do zasiłku jest obwarowana licznymi wymaganiami, a kiedy się je nabędzie - zasiłek jest niższy od spodziewanego.

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki i urlopy po zmianach (cz. I)*

      Od 1 stycznia 2002 r. obowiązują przepisy ustaw nowelizujących dotychczasowe uregulowania dotyczące zasiłków chorobowych, zasiłków rodzinnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków porodowych, zasiłków wychowawczych oraz związanych z tą tematyką urlopów macierzyńskich. Bez zmian pozostały przepisy odnoszące się do zasiłków opiekuńczych.

    • comment
      Artykuł

      UPRAWNIENIA ZWIĄZANE Z MACIERZYŃSTWEM

      Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Pracownicy przysługują również inne uprawnienia związane z macierzyństwem.

    • comment
      Artykuł

      ŚWIADCZENIA UBEZPIECZENIOWE I SOCJALNE

      W niniejszym „Poradniku GP” przedstawiono świadczenia ubezpieczeniowe i pozaubezpieczeniowe przysługujące pracownikom oraz osobom prowadzącym działalność na własny rachunek. Większość omówionych świadczeń ma charakter ubezpieczeniowy i są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc prawo do nich wynika z faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Pozostałe, mimo że nie mają takiego charakteru

    • comment
      Artykuł

      KTO MOŻE UZYSKAĆ ZASIŁKI Z ZUS I BUDŻETU PAŃSTWA?

      Z powodu choroby od 12 lutego 2003 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w małym zakładzie pracy, w którym jest zatrudnionych 9 pracowników. Jaki podmiot będzie wypłacał świadczenia za czas mojej nieobecności w pracy - pracodawca czy ZUS? I w jakiej wysokości przysługują te świadczenia? W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, obowiązuje „Regulamin

    • comment
      Artykuł

      Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze od 1 stycznia 2004 r.

      Do 20 kwietnia 2004 r. nadal wypłacane będą zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze. Przedłużenie okresu zasiłkowego przewiduje nowa ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wejdzie w życie 1 maja 2004 r. Z tą datą przestanie obowiązywać ustawa o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

    • comment
      Porada

      Czy matka może pobierać zasiłek pielęgnacyjny na syna przebywającego w zakładzie poprawczym?

      Mój 19-letni syn jest osobą chorą i na podstawie orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, który do 18. roku życia syna pobierałam w swoim zakładzie pracy. Z chwilą gdy syn uzyskał pełnoletność, zasiłek pielęgnacyjny pobierał z opieki społecznej. Od 15 września 2003 r. syn przebywa w zakładzie poprawczym i ma być tam aż do ukończenia 21

    • comment
      Artykuł

      Nowe świadczenia rodzinne

      28 listopada 2003 r. Sejm uchwalił ustawę o świadczeniach rodzinnych, której przepisy wejdą w życie 1 maja 2004 r., z wyjątkiem przepisów przedłużających okres wypłaty zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, które obowiązują już od 31 grudnia 2003 r.

    • comment
      Artykuł

      Jaka jest różnica między zasiłkiem opiekuńczym a pielęgnacyjnym?

      Zdarza się często, że zasiłek opiekuńczy nazywany jest zasiłkiem pielęgnacyjnym. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że jedno i drugie świadczenie kojarzone jest z opieką, a zatem i pielęgnacją dziecka.

    • comment
      Artykuł

      Świadczenia rodzinne - nowe uregulowania

      Nowy system świadczeń rodzinnych, który zacznie funkcjonować od 1 maja 2004 r., będzie obejmował 10 rodzajów różnych świadczeń. Głównym świadczeniem jest zasiłek rodzinny, do którego może przysługiwać siedem różnych dodatków. Aby jednak uzyskać te dodatki, należy najpierw spełnić warunki do świadczenia podstawowego, czyli zasiłku rodzinnego.

    • comment
      Porada

      Kiedy osobie dorosłej otrzymującej rentę socjalną przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

      Pracownica opiekuje się niepełnosprawnym synem mającym 33 lata. Jej syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, powstałej przed 16. rokiem życia. Obecnie otrzymuje tylko rentę socjalną bez żadnych dodatków. Czy pracownicy tej przysługuje na syna zasiłek pielęgnacyjny?

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Jakie świadczenia dla samotnej matki wychowującej niepełnosprawne dzieci?

      Pracuję i samotnie wychowuję dwoje dzieci - niepełnosprawnego syna w wieku 11 lat oraz 20-letnią córkę ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która jest na pierwszym roku studiów i dojeżdża na uczelnię do innej miejscowości niż ta, w której mieszkamy. Dzieci otrzymują po zmarłym ojcu rentę rodzinną w kwocie 880 zł miesięcznie. O jakie świadczenia rodzinne na dzieci mogę się ubiegać i w jakiej kwocie

    • comment
      Artykuł

      Jak wykazywać w dokumentach rozliczeniowych do ZUS nowe świadczenia rodzinne?

      System świadczeń rodzinnych obowiązujący od 1 maja 2004 r. wprowadził wiele nowych świadczeń, które nie występowały w dotychczasowych przepisach. Przez pewien okres będą one wypłacane przez pracodawców uprawnionym pracownikom na takich samych zasadach - w zakresie terminów wypłacania i rozliczania w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne - jak przyznawane na podstawie przepisów obowiązujących do

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Ustalenie prawa do świadczeń opiekuńczych - niezbędne dokumenty

      Do świadczeń opiekuńczych należą zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Są to świadczenia przysługujące niezależnie od zasiłku rodzinnego. Postępowanie w sprawie o przyznanie tych świadczeń następuje na podstawie odrębnych wniosków.

    • comment
      Artykuł

      Dokumenty rozliczeniowe - jak wykazywać zasiłki rodzinne, dodatki do zasiłku rodzinnego i zasiłki pielęgnacyjne?

      W okresie zasiłkowym trwającym od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. pracodawcy, którzy 31 marca 2004 r. zatrudniali więcej niż 4 pracowników, są zobowiązani do wypłaty niektórych świadczeń rodzinnych swoim pracownikom w czasie zatrudnienia (również w okresie udzielonego urlopu bezpłatnego) oraz osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

    • comment
      Porada

      Jakie obowiązki ma pracodawca wypłacający świadczenia rodzinne wobec zwalnianego pracownika?

      Zajmuję się wypłatą świadczeń rodzinnych należnych pracownikom zatrudnionym w zakładzie, w którym pracuję. 31 marca 2005 r. zostanie rozwiązana umowa o pracę z pracownikiem, który ma ustalone prawo do zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego na syna. Czy na zakładzie ciążą w związku z tym jakieś obowiązki?

    • comment
      Artykuł

      Jakie są zasady ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego?

      Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub które ukończyły określony wiek. Przy ustalaniu prawa do tego zasiłku nie ma znaczenia sytuacja materialna uprawnionego oraz jego rodziny.

    • comment
      Porada
    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00