Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: zwalnianie pracowników
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Porada

      Czy pracownikowi zatrudnionemu w tym samym zakładzie na dwóch etatach trzeba wydać dwa świadectwa pracy

      Jeden z naszych pracowników został przez nas zatrudniony w ramach drugiej umowy na 1/4 etatu, ponieważ miał wykonywać zupełnie inne obowiązki niż wynikające z podstawowego stosunku pracy. Obie umowy zostały rozwiązane z końcem poprzedniego miesiąca na mocy porozumienia stron. Wystawiłem jedno świadectwo pracy na oba stosunki pracy, jednak pracownik poprosił mnie o korektę i wystawienie dwóch osobnych

    • comment
      Artykuł

      PRACOWNICY CHRONIENI

      l pracownice w ciąży l urlop macierzyński i wychowawczy l choroba pracownika l uprawnienia emerytalne Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie

    • comment
      Artykuł

      „Dyscyplinarka” na wypowiedzeniu

      Pracodawca może w wyjątkowej sytuacji, jaką jest ciężkie naruszenie obowiązków, zwolnić pracownika będącego już w trakcie wypowiedzenia.

    • comment
      Porada

      Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

      Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.

    • comment
      Artykuł

      Wydłużenie okresu wypowiedzenia

      Fakt określenia w art. 36 k.p. długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas nieokreślony nie wyłącza możliwości ustalenia przez strony w umowie lub w przepisach wewnątrzzakładowych okresów dłuższych.

    • comment
      Artykuł

      Skracanie okresów wypowiedzenia

      Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić tylko zgodnie z przepisami prawa. Może do niego dojść zarówno na skutek porozumienia stron, jak i okoliczności niezależnych od pracownika.

    • comment
      Artykuł

      Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

      W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

    • comment
      Porada

      Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

      Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

    • comment
      Porada

      ODWOŁANIE OŚWIADCZENIA WOLI

      Pracownik działu produkcji w styczniu 2008 r. wystąpił do pracodawcy z prośbą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem listopada. Pracodawca wyraził zgodę na takie rozwiązanie umowy. Jednak na początku marca pracownik złożył pracodawcy pismo, w którym odwołuje swoje oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron. Jako powód podaje silny stres, w jakim się znalazł po

    • comment
      Porada

      ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA

      Mamy zamiar rozwiązać z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia, ponieważ dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, tj. stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym. O swoim zamiarze zawiadomiliśmy związek zawodowy, którego pracownik jest członkiem. W tym samym dniu pracownik, obawiając się zwolnienia dyscyplinarnego, sam wypowiedział nam umowę o pracę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy takie

    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

      Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.

    • comment
      Porada

      Czy głównego księgowego można objąć ochroną związkową przed zwolnieniem z pracy

      Organizacja związkowa objęła szczególną ochroną przed zwolnieniem z pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego naszego przedsiębiorstwa. Czy główny księgowy może być osobą wytypowaną przez związek zawodowy do ochrony przed zwolnieniem?

    • comment
      Porada

      Sprostowanie świadectwa pracy

    • comment
      Artykuł

      Najnowsze orzecznictwo. Pracownika zatrudnionego na czas określony można zwolnić bez podania przyczyny

      Artykuł 30 § 4 ustawy - Kodeks pracy w zakresie, w jakim pomija obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony, oraz art. 50 § 3 tej ustawy w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika do odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, nie naruszają Konstytucji

    • comment
      Porada

      Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

      W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

    • comment
      Artykuł

      KONSEKWENCJE BŁĘDNEGO ŚWIADECTWA PRACY

      Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.

    • comment
      Porada

      JAK ZWOLNIĆ PRACOWNIKA, KTÓRY NIE STAWIA SIĘ DO PRACY

      Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 kwietnia 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop? - pyta Czytelniczka z Warszawy.

    • comment
      Porada

      WYDANIE ŚWIADECTWA PRACY

      Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak

    • comment
      Artykuł

      KIEDY MOŻNA ZWOLNIĆ DZIAŁACZA ZWIĄZKOWEGO

      Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron.

    • comment
      Artykuł

      ZWOLNIENIE PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA ZASTĘPSTWO I NA CZAS WYKONYWANIA PRACY

      Pracodawca zatrudniający pracownika na zastępstwo jest w uprzywilejowanej sytuacji. Może rozstać się z nim w ciągu 3 dni, a dodatkowo nie ma obowiązku konsultacji jego zwolnienia z zakładową organizacją związkową ani podawania przyczyny.

    • comment
      Artykuł

      Czy umowę zawartą bez zachowania formy pisemnej można rozwiązać bez wypowiedzenia z winy pracownika

      Umowa o pracę zawarta bez zachowania formy pisemnej może być rozwiązania bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PK 105/09).

    • comment
      Artykuł

      JAK PRZEPROWADZIĆ ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE NIETRZEŹWEGO PRACOWNIKA

      Do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie są konieczne pisemna forma oświadczenia oraz podpis pracownika. Brak formy pisemnej nie przesądza o nieważności takiej czynności, a jedynie o jej wadliwości.

    • comment
      Artykuł

      Czy likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

      Likwidacja pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ze wszystkimi pracownikami podlegającymi szczególnej ochronie (np. z kobietą w ciąży). Jednak przyczyna ta musi być wyraźnie wskazana w piśmie pracodawcy o wypowiedzeniu. Brak pouczenia o odwołaniu w piśmie pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę stanowi przesłankę przywrócenia terminu w razie złożenia odwołania do

    • comment
      Porada

      Czy należy sprostować świadectwo pracy przez zamieszczenie w nim nieobowiązkowych danych, których żąda pracownik

      Na skutek złożonego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia umowa o pracę rozwiązała się 16 stycznia 2010 r. Były pracownik zwrócił się do nas osobiście 20 stycznia 2010 r. o sprostowanie świadectwa pracy, żądając dopisania informacji o ukończeniu kursu języka angielskiego w czasie zatrudnienia. Czy jesteśmy zobowiązani do spełnienia tego żądania i jaki mamy

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00