Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Tematy: zwolnienie dyscyplinarne
sortuj: Najnowsze   |   Najstarsze
    • comment
      Porada
    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Kiedy wniosek o urlop wychowawczy nie chroni pracownicy?

      Pracownica, wiedząc, że w ostatnim dniu miesiąca będę chciał wręczyć jej wypowiedzenie, złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Jak się po kilku dniach okazało, nie była do niego uprawniona. Wręczyłem jej wypowiedzenie na początku następnego miesiąca, co przedłużyło jednak jego okres o miesiąc. Czy mogę ją zwolnić dyscyplinarnie z powodu złożenia wniosku bezpodstawnie?

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie wypowiedzenia

      Czy mogę zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który jest w trakcie trzymiesięcznego wypowiedzenia z powodu notorycznych, nawet kilkugodzinnych spóźnień do pracy? Ostatnio pracownik przestał w zasadzie przychodzić w ogóle.

    • comment
      Porada

      Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi za pracę na przełomie dwóch miesięcy?

      Zatrudniliśmy pracownika 27 lutego br. na podstawie umowy na okres próbny. Od 6 marca br. przestał on przychodzić do pracy i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Dowiedzieliśmy się, że podjął inną pracę. Po kilku dniach nieobecności w pracy postanowiliśmy go zwolnić dyscyplinarnie. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu urlop wypoczynkowy za przepracowane 5 dni? Pracownik ten w tym roku nigdzie nie

    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo dyscyplinarnie zwolnić pracownika?

      Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest najbardziej niekorzystnym dla niego zakończeniem stosunku pracy. Dlatego pracodawca, decydując się w ten sposób rozwiązać umowę o pracę, powinien spełnić wszystkie warunki właściwe do zwolnienia dyscyplinarnego. W przeciwnym razie naraża się na roszczenia pracownika, który może dochodzić przywrócenia do pracy lub odszkodowania z tytułu

    • comment
      Porada

      Nieobecność w pracy

    • comment
      Artykuł

      „Dyscyplinarka” na wypowiedzeniu

      Pracodawca może w wyjątkowej sytuacji, jaką jest ciężkie naruszenie obowiązków, zwolnić pracownika będącego już w trakcie wypowiedzenia.

    • comment
      Artykuł

      Zwolnienie związkowca - jednak możliwe

      W celu ochrony pracowników przed nieuzasadnionym rozwiązywaniem przez pracodawców stosunków pracy nasze ustawodawstwo przewiduje rozwiązania ochronne.

    • comment
      Porada

      ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA

      Mamy zamiar rozwiązać z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia, ponieważ dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, tj. stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym. O swoim zamiarze zawiadomiliśmy związek zawodowy, którego pracownik jest członkiem. W tym samym dniu pracownik, obawiając się zwolnienia dyscyplinarnego, sam wypowiedział nam umowę o pracę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy takie

    • comment
      Porada

      JAK ZWOLNIĆ PRACOWNIKA, KTÓRY NIE STAWIA SIĘ DO PRACY

      Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 kwietnia 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop? - pyta Czytelniczka z Warszawy.

    • comment
      Porada

      ŚWIADECTWO PRACY - JAKĄ WPISAĆ PRZYCZYNĘ ZWOLNIENIA

      Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. Jaką informację należy wpisać w ustępie 3 świadectwa pracy. Czy można jako przyczynę wypowiedzenia wpisać art. 52 k.p.? - pyta Czytelnik ze Świdnicy.

    • comment
      Porada

      Czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego spożywającego alkohol w czasie urlopu wypoczynkowego w pokoju związkowym

      W lokalu związkowym znajdującym na terenie zakładu pracy został zorganizowany poczęstunek z okazji imienin przewodniczącego związku. Dyrektor firmy i inspektor bhp zastali przewodniczącego i jego zastępcę przy piciu alkoholu. Obaj przebywali tego dnia na urlopach wypoczynkowych. Czy te osoby można zwolnić dyscyplinarnie?

    • comment
      Artykuł

      Czy umowę zawartą bez zachowania formy pisemnej można rozwiązać bez wypowiedzenia z winy pracownika

      Umowa o pracę zawarta bez zachowania formy pisemnej może być rozwiązania bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PK 105/09).

    • comment
      Artykuł

      NIELEGALNE PROGRAMY KOMPUTEROWE PRZYCZYNĄ ROZWIĄZANIA UMOWY O PRACĘ

      Wykorzystywanie nielegalnego oprogramowania przez pracownika zajmującego w firmie kierownicze stanowisko jest czynem zagrożonym karą. Może istotnie osłabić pozycję rynkową pracodawcy i zmniejszyć szanse na pozyskanie nowych klientów.

    • comment
      Porada

      BRAK POUCZENIA

      Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie? - pyta Czytelnik z Koszalina.

    • comment
      Artykuł

      JAK PRZEPROWADZIĆ ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE NIETRZEŹWEGO PRACOWNIKA

      Do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie są konieczne pisemna forma oświadczenia oraz podpis pracownika. Brak formy pisemnej nie przesądza o nieważności takiej czynności, a jedynie o jej wadliwości.

    • comment
      Porada

      ZWOLNIENIE PRACOWNIKA PODCZAS JEGO CHOROBY

      Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które może potrwać nawet 2 miesiące. Podczas jego nieobecności wyszło na jaw, że sfałszował kilka istotnych dla firmy dokumentów. Czy w czasie jego choroby możemy z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy? - pyta Czytelnik z Wałbrzycha.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

      Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes

    • comment
      Artykuł

      Przyczyna wypowiedzenia

      Podczas rozwiązywania umowy z pracownikiem bardzo istotne jest prawidłowe sformułowanie przyczyny wypowiedzenia lub podanie przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jest to obowiązek pracodawcy, a jego zaniedbanie może skutkować przegraną sprawą w sądzie i odpowiedzialnością odszkodowawczą. Przyczyna wypowiedzenia musi być rzeczywista, konkretna i prawdziwa, a zarzuty formułowane pod adresem

    • comment
      Artykuł

      Jaką odpowiedzialność ponosi nietrzeźwy pracownik

      Osoba, która stawiła się do pracy w stanie nietrzeźwości, może zostać zwolniona dyscyplinarnie, ponieważ jest to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik taki odpowiada również w pełnej wysokości za wszelkie szkody wyrządzone pracodawcy, a ponadto jest możliwe zastosowanie w tym wypadku kary pieniężnej. Na pracodawcy spoczywa jednak ciężar udowodnienia stanu nietrzeźwości

    • comment
      Artykuł

      Zwolnienie dyscyplinarne

      Zwolnienie dyscyplinarne to najszybszy i najsurowszy sposób rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca może je zastosować, gdy pracownik w sposób ciężki naruszy swoje podstawowe obowiązki. Pracodawca ma na takie zwolnienie miesiąc od momentu, w którym dowiedział się o zachowaniu pracownika. Do zastosowania wskazanego trybu konieczna jest forma pisemna, a brak tej formy może skutkować przyznaniem pracownikowi

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00