Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-12-21

Mały atom szansą na czysty prąd i ciepło

Neutralność emisyjna do 2050 r. jako główny cel przyświecający Unii Europejskiej to wyzwanie dla państw członkowskich, które muszą przekierować swoją politykę energetyczną na niskoemisyjne tory. W przypadku Polski szansą na przyspieszenie transformacji mogą okazać się małe reaktory modułowe mające szeroki potencjał zastosowania nie tylko w przemyśle

Transformacja energetyczna Polski nie powinna opierać się jedynie na odnawialnych źródłach energii (OZE). Należy stawiać na zbilansowany rozwój. Istotnym elementem rozbudowy sieci energetycznej powinna być koncepcja reaktorów jądrowych małej lub średniej mocy, zwanych inaczej małymi reaktorami modułowymi (SMR) - wynika z przygotowanego przez Instytut Sobieskiego raportu: „Małe modułowe reaktory (SMR) dla Polski”.

Budowę „floty” małych elektrowni jądrowych z reaktorem BWRX-300 zaplanowały PKN Orlen i Synthos Green Energy, które utworzą w tym celu spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy. Jej zadania to: promocja technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizacja wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcja energii i ciepła na potrzeby własne, komunalne i komercyjne. Partnerem przedsięwzięcia jest GE Hitachi Nuclear Energy.

Energetyka jądrowa to jedno z najtańszych źródeł wytwarzania energii. PKN Orlen liczy, że inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy Orlen i pomoże zdecydowanie zredukować emisje dwutlenku węgla. Energetyka oparta m.in. na reaktorach modułowych będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz. Przyspieszenie wdrożenia małych reaktorów jądrowych umożliwi koncernowi lepsze zbilansowanie portfela aktywów wytwórczych oraz budowę niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00