Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-06-02

Na jakie zmiany muszą się przygotować podatnicy VAT

W pierwszej kolejności warto wyraźnie wskazać, od kiedy wchodzą w życie regulacje ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, powszechnie określanej jako SLIM VAT 3, która w momencie oddawania tego numeru do druku oczekuje już tylko na podpis Prezydenta RP i publikację w Dzienniku Ustaw. Otóż zdecydowana większość nowych unormowań dotyczących VAT ma zacząć obowiązywać 1 lipca 2023 r., a tylko w trzech przypadkach będą miały zastosowanie inne terminy. Zostało to odnotowane w treści niniejszego poradnika, stąd czytelnicy dowiedzą się w czasie jego lektury, o jakie modyfikacje chodzi i od kiedy one obowiązują.

Innymi słowy, pierwsze JPK_V7M, w których zastosujemy metody zapisane od lipca w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 556; dalej: ustawa o VAT), złożymy za lipiec 2023 r. do 25 sierpnia. Ale czy na pewno dopiero wówczas? Otóż okazuje się, że zdaniem autorów SLIM VAT 3 niektóre zmiany zawarte w tej nowelizacji mają tylko doprecyzowujący charakter i zasady zapisane we wprowadzonych przepisach powinny być stosowane już wcześniej, o czym również w dalszej części poradnika.

mały podatnik z wyższym limitem

Zgodnie z obowiązującym do końca czerwca brzmieniem art. 2 pkt 25 ustawy o VAT mały podatnik VAT to taki podatnik VAT:

  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro;
  • prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00