Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-09-19

Zmiany w ksh: wskazujemy, czym podział przez wyodrębnienie różni się od aportu

Przy analizie, który z modeli zastosować, kluczowa wydaje się kwestia sukcesji. Ta bowiem w obydwu wskazanych sposobach jest inna. Nie bez znaczenia jest też przedmiot przenoszonej spółki i cel jej wyodrębnienia

Czym jest podział przez wyodrębnienie? Podobnie jak w przypadku podziału przez wydzielenie polega on na przeniesieniu części majątku dzielonej spółki na rzecz spółki/spółek istniejących lub nowo zawiązanych. Różnica sprowadza się generalnie do tego, że w konsekwencji to nie wspólnicy spółki dzielonej obejmą udziały spółki przejmującej, a spółka dzielona.

nie należy mylić z aportem

W praktyce na pierwszy rzut oka podział przez wyodrębnienie zdaje się przypominać klasyczny aport. I rzeczywiście część standardowych elementów pozostaje taka sama. Spółka przejmująca otrzyma bowiem majątek, w zamian za który wyda udziały spółce dzielonej. Jest to zatem klasyczna wymiana między spółkami w zakresie udziały–majątek, tak jak to ma miejsce przy aporcie. Jednak pojęć tych nie należy mylić. Różnice są bowiem bardzo istotne. Zatem przyjrzyjmy się im.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00