Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-11-20

CYKL: Dokąd zmierza podatek u źródła

Według fiskusa i WSA w Lublinie odbiorca należności musi faktycznie płacić podatek w kraju swojej rezydencji

Zagadnienie braku efektywnego opodatkowania podmiotu zagranicznego budzi obecnie duże wątpliwości. I w odniesieniu m.in. do odsetek od pożyczek i dywidend stanowi podstawę do kwestionowania prawa do stosowania zwolnień z podatku u źródła przewidzianych w ustawie o CIT

Opublikowany 25 września 2023 r. projekt objaśnień podatkowych dotyczących podatku u źródła (dalej: projekt objaśnień), choć w przeważającej części jest poświęcony zagadnieniu rzeczywistego właściciela (ang. beneficial owner), porusza także kwestię efektywnego opodatkowania odbiorcy. Projekt objaśnień w znacznej mierze prezentuje profiskalną wykładnię przepisów, pomija istniejące wątpliwości i spory interpretacyjne oraz odwołuje się często do niejasnych znaczeniowo pojęć. W efekcie projekt objaśnień w obecnym brzmieniu może dodatkowo utrudnić stosowanie przepisów dotyczących WHT.

Dotychczasowa praktyka organów podatkowych i WSA w Lublinie

Stosowanie zwolnień z podatku u źródła dla odsetek, należności licencyjnych itd. (art. 21 ust. 1 ustawy o CIT) oraz dywidend i innych przychodów (dochodów) z udziałów w zyskach osób prawnych (art. 22 ustawy o CIT) ma podobną konstrukcję i wymaga spełnienia łącznie warunków:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00