Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-20

pit i cit

Kolejny absurd w przepisach o uldze na ekspansję

W ramach ulgi podatnik może odliczyć koszty transportu samochodem, ale tylko wówczas, gdy na targi wiezie sprzęt. Na dojazd pracowników tym samym samochodem preferencja się nie należy

Tak wynika z interpretacji fiskusa. To kolejny absurd dotyczący tych regulacji – przyznają doradcy podatkowi. I zastanawiają się, jak w związku z tym rozliczyć koszty, gdy jednym samochodem jadą i pracownicy, i sprzęt.

– Jeżeli przedsiębiorcy mają mieć realną możliwość korzystania z ulgi na ekspansję, to czas znowelizować przepisy – twierdzi Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w QUIDEA. Wyjaśnia, że obecne regulacje zniechęcają podatników do tej ulgi. Zresztą potwierdzają to dane Ministerstwa Finansów. Wynika z nich, że w rozliczeniu za 2022 r. na skorzystanie z preferencji zdecydowało się łącznie zaledwie 471 podmiotów, w tym 277 podatników PIT i 194 podatników CIT. Pierwsi odliczyli 31 mln zł, drudzy – 81 mln zł, co łącznie dało kwotę 112 mln zł odliczeń. Pisaliśmy o tym w artykule „Przedsiębiorcy wstrzymują się z korzystaniem z nowych ulg” (DGP nr 181/2023).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00