Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-11

aktualności

Trwają porządki w ujmowaniu odroczonego podatku dochodowego

Upubliczniono właśnie projekt aktualizacji KSR 2 „Podatek dochodowy”. To dobra wiadomość, bo obowiązująca wersja tego standardu powstała w 2010 r. i nie obejmuje zmian, jakie weszły w ciągu ostatnich 13 lat. To zaś znacznie utrudnia pracę księgowym. Do końca grudnia MF przyjmuje uwagi do zaprezentowanych propozycji

zmienione definicje

W aktualizacji część definicji zawartych w KSR 2 została znacznie uproszczona, przez co stały się one bardziej zrozumiałe, zadbano też o spójność pojęć w całym standardzie. I tak np. „zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego” zdefiniowano jako „iloczyn podstawy opodatkowania po odliczeniach oraz stawki podatku dochodowego, po uwzględnieniu doliczeń do podatku i odliczeń od podatku (podatek dochodowy bieżący)”. Objaśniono przy tym, iż jest to „kwota podatku dochodowego podlegająca zapłacie, ustalona zgodnie z przepisami podatkowymi”. Wyraźnie też wskazano, że zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego nie obejmuje zapłaconych w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy, chyba że w standardzie zostało to wyraźnie zaznaczone. Jest to o tyle ważne, że wielu księgowych bardzo często zastanawiało się, w jaki sposób odnieść się do prezentacji kwot podatku zaliczkowo przekazanych do US.

Z kolei „podstawa opodatkowania po odliczeniach (podstawa obliczenia podatku dochodowego)” została określona jako „podstawa opodatkowania, pomniejszona o odliczenia od podstawy opodatkowania, a powiększona o doliczenia do podstawy opodatkowania – podstawa wymiaru zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, ustalona za dany okres zgodnie z przepisami podatkowymi”.

objaśnienie wartości podatkowej

Praktykom wiele problemów nastręczało także to, w jaki sposób należy interpretować korzyści podatkowe wynikające z aktywów. Aktualizacja KSR wskazuje, że są to możliwe do uzyskania bezpośrednio lub pośrednio kwoty, o które można obniżyć podstawę opodatkowania. Wskazano też – co było wcześniej nie do końca przejrzyste – że „wartość podatkowa aktywów, z których korzyści ekonomiczne nie będą opodatkowane, lecz odpisanie, utrata lub inne zmniejszenie wartości składnika aktywów zmniejszy podstawę opodatkowania, jest ich wartością bilansową powiększoną o kwotę, jaka w przyszłości zmniejszy podstawę opodatkowania, jeżeli jednostka uzyska korzyści odpowiadające wartości bilansowej tego składnika aktywów. W rozumieniu zaktualizowanego standardu pojęcie składników aktywów, z których korzyści nie będą opodatkowane, obejmuje składniki aktywów, z których korzyści nie będą opodatkowane, oraz składniki aktywów, z których całość korzyści będzie elementem dochodów wolnych od podatku. By czytelnik mógł lepiej zrozumieć ten fragment KSR, posłużono się także przykładem, który następnie objaśniono. Przykład dotyczy należności z tytułu dostaw i usług w walucie obcej, w sytuacji gdy kurs waluty obcej na dzień bilansowy jest niższy niż na dzień sprzedaży (powstają wówczas niezrealizowane ujemne różnice kursowe). Jak wynika z objaśnienia, korzyści z tytułu takiej należności nie będą opodatkowane (korzyści były już opodatkowane w momencie sprzedaży), natomiast odpisanie, utrata lub inne zmniejszenie wartości składnika aktywów zmniejszy podstawę opodatkowania po spełnieniu określonych warunków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00