Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-22

aktualności

Związek zawodowy może blokować zapisy o kontroli trzeźwości

Wystarczy, że organizacja nie wyrazi zgody na termin prowadzenia uzgodnień w tej sprawie, a to uniemożliwi pracodawcy dokonanie zmian samodzielnie. Tak wynika z literalnego brzmienia przepisów

Przepisy pozwalające na prewencyjne badanie trzeźwości zatrudnionych weszły w życie 21 lutego 2023 r. Jeśli u danego pracodawcy funkcjonują zakładowe organizacje związkowe, wprowadzenie kontroli będzie wymagało uzgodnień z nimi.

Z art. 221c kodeksu pracy (dalej: k.p.) wynika, że zasady kontroli trzeźwości ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Każdy z tych sposobów charakteryzuje się pewnymi odrębnościami. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na zmiany w regulaminie pracy, które mogą być przeprowadzane przez pracodawcę w dwóch różnych – nader skomplikowanych – trybach, w zależności od liczby organizacji związkowych działających u tego pracodawcy.

Zarówno wtedy, gdy u pracodawcy działa jedna organizacja związkowa, jak i gdy jest ich kilka, mogą one zablokować praktycznie każdą zmianę regulaminu pracy. Z naszego doświadczenia wynika, że zdarza się to relatywnie często. I to nie tylko w kontekście regulaminu pracy lub wynagradzania, ale i innych źródeł prawa pracy o charakterze zakładowym. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Z jednej strony organizacje związkowe chcą wynegocjować więcej, niż pracodawca jest w stanie spełnić, a z drugiej – są przypadki, gdy nie istnieje dojrzały mechanizm dialogu między pracodawcą a związkami zawodowymi. W takich sytuacjach, gdy pracodawca zwraca się o coś do organizacji związkowej, ta z kolei robi wszystko, aby pokazać pracodawcy swoją siłę oporu, nawet kosztem lepszej organizacji pracy albo i samych pracowników, co również się zdarza. Lekarstwem na to jest budowanie dialogu w zakładzie pracy, do czego zachęcamy. Tam bowiem, gdzie atmosfera między pracodawcą a związkami jest napięta, może się okazać, że skorzystają one z możliwości zablokowania albo przynajmniej opóźniania wprowadzania wewnątrzzakładowych regulacji, w tym tych dotyczących trzeźwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00