Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-09

energetyka

Niemiecki socjal dla przemysłu

Wicekanclerz Robert Habeck proponuje dopłaty do cen prądu dla firm, które zużywają go najwięcej, w zamian za transformację. Eksperci ostrzegają przed wyścigiem subsydiów

Kolejne dziesiątki miliardów euro dla przemysłu energochłonnego i gwarantowane ceny prądu na poziomie 6 centów za kilowatogodzinę – to clou inicjatywy wicekanclerza Niemiec. W zamian za wsparcie firmy miałyby: postawić na dekarbonizację, utrzymać produkcję w kraju i zaoferować wysokiej jakości miejsca pracy. Promowane byłoby oszczędzanie energii – dopłaty przysługiwałyby do 80 proc. przeciętnego zużycia.

Z punktu widzenia części przemysłu oferta jest atrakcyjna. Dość powiedzieć, że według danych związku przedsiębiorców sektora energetyki i gospodarki wodnej BDEW średnia cena 1 kWh prądu dla biznesu (nie licząc podatków i opłat) przekracza 25 eurocentów, a dla największych odbiorców przemysłowych sięga 15 eurocentów. Stowarzyszenie przemysłu chemicznego VCI przyjęło pomysł z entuzjazmem. – Gwarantowana cena energii pozwoli zabezpieczyć miejsca pracy i miejsce Niemiec w łańcuchu wartości – przekonuje lider związku Wolfgang Entrup. Przychylnie odnosi się do niego również skupiający ponad 600 tys. pracowników branż chemicznej, surowcowej i energetycznej związek zawodowy IG BCE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00