Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-09

Wynagradzanie pracownika

Czy trzeba podawać numer rachunku bankowego?
PYTANIE:
Firma, w której jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę, bardzo często zleca mi dodatkowe prace w ramach umów cywilnoprawnych. Z powodów osobistych wolałabym odbierać swoją wypłatę w kasie, nie chcę, by była ona przelewana na moje konto bankowe. Jednak nasza księgowa twierdzi, że muszę podać jej numer konta, w przeciwnym razie wstrzyma mi wypłatę, bo nie może robić wypłat w kasie. Czy mój zakład pracy ma do tego prawo, czy rzeczywiście mam obowiązek podania im numeru konta bankowego? - Katarzyna C. z Bielska-Białej
ODPOWIEDŹ:
Co do zasady, pracodawca wypłaca wynagrodzenie w formie pieniężnej do rąk pracownika, jednak przepisy przewidują istotne wyjątki w tym zakresie.
WYJAŚNIENIE:
Mówiąc o wynagrodzeniu, należy mieć na uwadze sposób, w jaki ustawodawca traktuje wynagrodzenie pracownicze, które zostało poddane szczególnej ochronie w przepisach kodeksu pracy. Jeden z przepisów potwierdzających istnienie ochrony, o której mowa, stwierdza, że pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Z kolei pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie ma obowiązku wydania regulaminu pracy, jednostronnie określa termin wypłaty wynagrodzenia za pracę przy zawieraniu umowy o pracę z pracownikiem, informując go o tym na piśmie.
Z kolei miejscem spełnienia świadczenia wypłaty wynagrodzenia jest siedziba pracodawcy (jako dłużnika; dług wynagrodzeniowy jest długiem odbiorczym, a nie oddawczym). Pracodawca ma obowiązek ustalić w regulaminie pracy czas i miejsce wypłaty wynagrodzenia. Przy czym nie ma on obowiązku przesłania go pod adresem pracownika, jeśli ten nie podjął swojego wynagrodzenia.
Przepisy kodeksu pracy stanowią również, że obowiązek wypłacania wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy takie postanowienia zawiera układ zbiorowy pracy lub gdy pracownik wcześniej wyraził na to zgodę na piśmie. Według art. 86 § 2 k.p., zasadą jest bowiem dokonanie wypłaty wynagrodzenia za pracę w formie pieniężnej do rąk pracownika i tylko za jego uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie. Obowiązek ten może być spełniony w inny sposób, np. przez przelew wynagrodzenia na konto bankowe. Przepisy te wynikają ze szczególnej ochrony wynagrodzenia pracowniczego jako przeznaczonego z reguły na bieżące utrzymanie pracownika i jego rodziny. Wynika z nich, że pracownik może zgodzić się na inny sposób wypłaty wynagrodzenia, ale też w każdej chwili może tę zgodę cofnąć lub zmienić dyspozycję w tym zakresie. Oznacza to, że co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacone pracownikowi w gotówce, a tylko układ zbiorowy pracy lub pisemna zgoda pracownika mogą wprowadzić od niej wyjątki.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00