Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-05

Kontrole w firmie

Kontrola w firmie to jedno ze zdarzeń, których przedsiębiorcy najbardziej się obawiają.

Stan prawny na 14 sierpnia 2006 r.
Wojciech Markiewicz
pgp@infor.pl
W większości przypadków obawy nie są spowodowane próbami ukrycia jakichś okoliczności, a jedynie niewiedzą na temat uprawnień i obowiązków obydwu stron postępowania.
Wiedza ta jest przydatna, tym bardziej że w gruncie rzeczy właściciele firm mogą się spodziewać kontroli dotyczącej niemal każdej sfery ich działalności: od wywiązywania się z obowiązków względem fiskusa, aż do kontroli dotyczącej korzystania z pracy innych osób. Dlatego warto poznać zasady prowadzenia kontroli, zwłaszcza że ustawodawca całkiem niedawno zdecydował się ujednolicić najbardziej uniwersalne reguły i zebrać je w jednym akcie prawnym. Mimo że najważniejsze zasady są zebrane w jednej ustawie, to szczegółowe regulacje dotyczące poszczególnych rodzajów postępowań kontrolnych zostały zawarte w odrębnych aktach prawnych. Znajomość tych regulacji może się okazać pomocna, tym bardziej że każda z nich zawiera wiele odrębności.
„Poradnik” stanowi swoisty przewodnik po najczęściej prowadzonych kontrolach. W tym numerze piszemy, jak wyglądają regulacje ogólne oraz pokazujemy szczegółowe rozwiązania poszczególnych postępowań po to, by przedsiębiorcy wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Przy każdym typie kontroli przedstawiamy nie tylko obowiązki kontrolowanych, ale też prawa i obowiązki kontrolerów oraz procedury kontroli; radzimy, jak się do nich przygotować, ale również dokąd się odwoływać, jeśli nie będziemy zgadzali się z wynikiem przeprowadzonej kontroli.
Zasady wspólne dla wszystkich typów kontroli
Bez względu na rodzaj działalności prowadzonej w danej firmie, obowiązują pewne wspólne zasady przeprowadzania kontroli, których każdy powinien przestrzegać.
Zasady prowadzenia kontroli u przedsiębiorców określają przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 17, poz. 127; dalej u.s.d.g.). Ustawa ta określa pewne reguły, których powinny przestrzegać zarówno duże przedsiębiorstwa i firmy posiadające osobowość prawną (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), jak i drobni przedsiębiorcy posiadający firmy jednoosobowe. Zasady te będą odnosiły się również do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym inne ustawy przyznają zdolność prawną (będą to np. spółki jawne i komandytowe).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00