Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-04

Szybkie sposoby dochodzenia należności

Postępowanie sądowe jest zwykle traktowane w praktyce jako ostateczność w rozstrzyganiu sporów. Częste są narzekania na jego formalizm i niefektywność, podnoszone są też argumenty o zbyt długim czasie trwania spraw. Nie są one oczywiście do końca bezpodstawne, warto jednak wiedzieć, że sporo zależy od samych stron. Odpowiednie przygotowanie transakcji może bowiem umożliwić szybsze uzyskanie rozstrzygnięcia - w postępowaniu nakazowym lub upominawczym.

Stan prawny na 19 listopada 2007 r.

Adam Malinowski - radca prawny

Pozew i postępowanie naprawcze

Podstawową sprawą przy wnoszeniu pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym jest prawidłowe sporządzenie tego pisma i dołączenie do niego dokumentów, które pozwolą na wydanie orzeczenia na posiedzeniu niejawnym. Na stronach ciążą w tym zakresie wzmocnione wymogi, a każdy nawet niewielki błąd może skutkować zwrotem pozwu. Zgodnie z art. 130 § 1 k.p.c., jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący (zarządzeniem) wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Te braki to np. brak podpisu pod pozwem czy też niedołączenie odpowiedniej ilości odpisów. Brakiem nie będzie jednak niedołączenie do pozwu nakazowego dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej (uchwała SN z 1 grudnia 1998 r., sygn. akt III CZP 52/98, OSNC z 1999 r. nr 5, poz. 90).

Po bezskutecznym upływie terminu do poprawy przewodniczący zwraca pismo stronie i zarządzenie to można zaskarżyć zażaleniem. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, a poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili pierwszego wniesienia. Z kolei zgodnie z art. 130 § 1 k.p.c., jeżeli pismo, które powinno być wniesione na urzędowym formularzu (np. pozew nakazowy lub upominawczy w postępowaniu uproszczonym) nie zostało wniesione na takim formularzu lub nie może otrzymać prawidłowego biegu na skutek niezachowania innych warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym, przesyłając pismo. Wezwanie powinno wskazywać wszystkie braki oraz zawierać pouczenie o tym, że w razie bezskutecznego upływu terminu lub ponownego złożenia wadliwego pisma przewodniczący je zwróci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00