Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-02

Wszystko o różnicach kursowych

Zawieranie transakcji, w której cena określona jest w walucie obcej, udzielanie bądź zaciąganie pożyczek i kredytów w euro czy frankach szwajcarskich jest bardzo częste w obecnych realiach gospodarczych i sprawia, że podmioty gospodarcze niezwykle często mają do czynienia z rozliczeniami w walucie obcej. Polskie przepisy podatkowe i rachunkowe nie pozwalają na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w walucie obcej. Dlatego podatnicy muszą przeliczać kwoty wyrażone w walucie obcej na złote i uwzględniać różnice kursowe.

Stan prawny na 27 listopada 2007 r.
Ewa Błaszczak, Rafał Kłagisz, Magdalena Majewska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe zasady rozliczania różnic kursowych. Najważniejsza zmiana to możliwość stosowania przepisów o rachunkowości. Wprawdzie należy spełnić kilka warunków, ale dla dużych podmiotów nie są one trudne do spełnienia, a potencjalne korzyści wynikające z ujednolicenia podejścia do różnic kursowych są bardzo istotne. Nie bez znaczenia jest również to, że możliwość zastosowania tych przepisów do celów podatkowych zmniejszyć powinna liczbę przejściowych różnic między wynikiem finansowym a wynikiem podatkowym. Możliwe jest bowiem rozpoznawanie do celów podatkowych różnic kursowych wynikających z wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej.
Nowe przepisy wyraźnie mówią, że różnice kursowe powstają również w wypadku innego niż zapłata sposobu uregulowania należności i zobowiązań.
Bilansowe różnice kursowe
Różnica kursowa związana jest ze zwiększeniem lub zmniejszeniem równowartości w złotych kwoty wyrażonej w obcej walucie, które spowodowane jest zastosowaniem do jej przeliczenia na złotówki w różnych momentach różnych kursów walut.
Zgodnie z nowymi regulacjami, podatnicy od 1 stycznia 2007 r. mogą wybrać sposób rozliczeń różnic kursowych: według zasad określonych w przepisach podatkowych bądź na podstawie przepisów o rachunkowości. Aby rozliczać różnice kursowe według przepisów o rachunkowości, podatnik musi spełnić kilka warunków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00