Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-09-16

Wszystko o zasiłkach

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość uzyskania różnego rodzaju zasiłków, przysługujących w zróżnicowanych okolicznościach, takich jak: niezdolność do pracy, wychowywanie dziecka, opieka nad członkiem rodziny, pozostawanie bez zatrudnienia czy śmierć określonej osoby i pokrycie kosztów jej pochówku.

Stan prawny na 8 września 2009 r.

JAN GALIŃSKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Do pierwszej grupy takich świadczeń należą zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy i zasiłek wyrównawczy. Dla osób, u których niezdolność do pracy (lub odpowiednio zmniejszona zdolność do pracy) spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przewidziane zostały odrębne zasady uzyskania zasiłku chorobowego i wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Drugą istotną grupę zasiłków można wyodrębnić w ramach systemu świadczeń rodzinnych, tj. zasiłek rodzinny oraz zasiłek pielęgnacyjny. Odrębnym rodzajem zasiłku przysługującym w przypadku utraty zatrudnienia jest zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei w razie śmierci m.in. ubezpieczonego, emeryta, rencisty lub członka jego rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy osobie, która pokryła koszty jego pogrzebu.

W "Poradniku" wskazujemy Państwu przede wszystkim, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać określony zasiłek, a także na jakich zasadach ustala się wysokość tych świadczeń. Przedstawimy również zasady ubiegania się o poszczególne zasiłki oraz sposób ich wypłaty. Opracowanie zawiera przykłady pozwalające zrozumieć szczególnie te bardziej skomplikowane regulacje dotyczące omawianej grupy świadczeń.

Zasiłek chorobowy

Prawo do zasiłku chorobowego może nabyć osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania tego ubezpieczenia.

Prawo do zasiłku chorobowego

W przypadku pracowników prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po wyczerpaniu okresu pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przysługującego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 115, poz. 968, dalej "k.p."). Przypomnijmy, że wynagrodzenie to przysługuje maksymalnie przez 33 dni w całym roku kalendarzowym, a w odniesieniu do osób, które ukończyły 50 lat - przez 15 dni w danym roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00