Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-05

Jak podzielić majątek po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej, wówczas po ślubie powstaje między nimi z mocy ustawy wspólność majątkowa, zwana też wspólnością ustawową. W takim przypadku wszystkie przedmioty, które nabędą podczas trwania małżeństwa, stanowić będą ich majątek wspólny. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Po zakończeniu wspólności może okazać się, że dojdzie do konieczności sądowego podziału majątku.

Paweł Malinowski

Stan prawny na 19 października 2010 r.

Rozwód

Podstawowym aktem prawnym, w którym znajdziemy uregulowania dotyczące majątkowych spraw małżeńskich jest ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Jak w każdej umowie wiążącej strony, tak i w małżeństwie możemy określić początek trwania, jak też i koniec. Jest to jednak dość specyficzny stosunek prawny, gdyż strony podpisują umowę do końca trwania ich życia. Małżeństwo powstaje więc w momencie podpisania aktu małżeństwa przed odpowiednim organem. Natomiast zakończeniem trwania małżeństwa jest:

w uznanie jednego z małżonków za zmarłego - domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą, która w orzeczeniu o uznaniu tego małżonka za zmarłego została oznaczona jako chwila jego śmierci (art. 55 k.r.i.o.),

  - jest to trwałe rozwiązanie stosunku prawnego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, przy czym żądać rozwodu może każdy z małżonków i nie jest wymagana zgoda drugiego (art. 56 k.r.i.o.). Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie wszelkich więzi pomiędzy mężem i żoną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00