Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-09-14

50 nietypowych problemów księgowych

Prowadzenie ksiąg rachunkowych, szczególnie w firmach o zróżnicowanym przekroju działalności, nie jest zadaniem łatwym. Jest to wynikiem działania m.in. takich czynników, jak częste zmiany w przepisach, niejednoznaczność przepisów czy niepełna wiedza z danego zakresu. Dlatego przygotowaliśmy 50 pytań i odpowiedzi, mających na celu wyjaśnienie przynajmniej niektórych ważnych zagadnień. W "Poradniku", oprócz problematyki związanej z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, znajdą Państwo także wiele ciekawych pytań odnoszących się do kwestii podatkowych (podatku od towarów i usług, kosztów uzyskania przychodów). Dowiedzą się Państwo m.in., jak ująć w księgach fakturę korygującą, jakie są konsekwencje braku paragonu przy wystawionej fakturze, kto i w jaki sposób powinien skorygować fakturę z podanym błędnym nabywcą oraz czy faktury dokumentujące zakup paliwa do pojazdów zawsze muszą zawierać numer rejestracyjny pojazdu. Podpowiadamy również, jak odliczać VAT od hurtowych zakupów paliwa, jaką stawkę VAT zastosować do usług krycia dachów oraz kto powinien rozliczyć VAT z tytułu dostawy zużytego samochodu przeznaczonego na zezłomowanie. Na te i wiele innych, równie wnikliwych pytań, znajdą Państwo odpowiedzi w naszej publikacji. Mamy nadzieję, że szeroki zakres tematyczny poruszanych problemów ułatwi Państwu wykonywanie obowiązków i rozwieje przynajmniej niektóre z wątpliwości pojawiających się w codziennej pracy.

Stan prawny na 30 sierpnia 2011 r.

Opracował Maciej Murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

1. Czy nagroda z zysku jest dywidendą

Jak zakwalifikować dodatkową nagrodę z zysku za 2010 r. dla zarządu spółki (20% zysku), jeżeli członkowie zarządu posiadają udziały w spółce z o.o. - jeden 51%, a drugi 2%? Czy nagroda ta podlega opodatkowaniu i ubezpieczeniu społecznemu? Czy dodatkowo trzeba naliczyć dywidendy według posiadanych udziałów?

Dywidenda (łac. - rzecz do podziału) jest formą dochodu uzyskiwanego z kapitału z tytułu własności udziałów (w spółce z o.o.), czyli jest to część zysku netto spółki przeznaczona dla wspólników. Kwota przeznaczona do podziału między uprawnionych do jej wypłaty nie może przekraczać sumy zysku za ostatni rok, niepodzielonych zysków z lat ubiegłych oraz kwot kapitałów zapasowego i rezerwowych, utworzonych wcześniej z zysku, kwalifikujących się do podziału. Wartość możliwej do wypłaty dywidendy należy pomniejszyć o udziały własne, niepokryte straty oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki podlegają przekazaniu z zysku na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Wypłata dywidendy w spółkach kapitałowych jest możliwa po spełnieniu trzech warunków:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00