Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-08-10

Anulowanie faktur VAT

Przepisy ustawy o VAT ani wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze nie regulują zasad anulowania faktur. W praktyce jednak dopuszcza się anulowanie faktury. Organy podatkowe i sądy administracyjne uzależniają możliwość anulowania faktury od spełnienia dwóch warunków - faktura nie dokumentowała rzeczywistej sprzedaży i nie została wprowadzona do obrotu.

Rzeczywista sprzedaż

"Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że aby podatnik mógł dokonać anulowania wystawionej faktury, musi ona dokumentować czynność, której nie wykonano, np. podatnik wystawił fakturę za usługę, której faktycznie nie świadczył.

Anulowanie faktury dotyczy tylko tych przypadków, gdy faktura dokumentuje czynność niedokonaną, co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie. Zauważyć bowiem należy, iż Wnioskodawca otrzymaną od podwykonawcy fakturę uwzględnił w swoich ewidencjach. Nie została zatem spełniona przesłanka umożliwiająca dokonanie anulowania wystawionej faktury. Reasumując, mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż w odniesieniu do przedmiotowej transakcji podwykonawca nie powinien anulować wystawionej i wprowadzonej do obrotu faktury VAT, lecz winien wystawić fakturę korygującą".

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 sierpnia 2009 r., nr IPPP1/443-509/09-2/AP)

"Zdaniem organów podatkowych, podatnikowi nie przysługuje również prawo do anulowania faktury w sytuacji, gdy dokumentuje ona transakcję, do której rzeczywiście doszło, ale towar został skradziony.

Mając na uwadze powyższe należy zatem stwierdzić, że w rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto, z brzmienia art. 106 ust. 1 ustawy wynika, że podatnik wystawia fakturę w przypadku sprzedaży towaru lub usługi. Zatem wystawienie przez Wnioskodawcę faktury dokumentującej przedmiotową dostawę towarów na rzecz legalnie działającego podmiotu zarejestrowanego we Francji - czynnego kontrahenta unijnego - powoduje obowiązek zapłaty podatku, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00