Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-25

Samochód w firmie w pytaniach i odpowiedziach

Drodzy Czytelnicy,

Przygotowaliśmy dla Państwa podwójny numer "Poradnika Gazety Prawnej" omawiający w formie pytań i odpowiedzi najważniejsze problemy dotyczące opodatkowania samochodów firmowych i najmu nieruchomości. Forma pytań i odpowiedzi zawsze pozwala na bardziej praktyczne (w porównaniu z artykułami mającymi analityczny charakter) ujęcie problematyki, a poza tym jest bardziej przystępna - zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Większość zagadnień poruszanych na łamach to kontrowersyjne przypadki zgłaszane do Redakcji. Ze zmianami prawa jest bowiem tak, że dopiero praktyka jest w stanie w pełni wypełnić treściowo literę prawa i często, zwłaszcza w przypadku niejasnych norm, może wpływać na jego stosowanie.

Życząc Państwu udanego również zawodowo sezonu urlopowego, zachęcamy do lektury.

Samochód w firmie w pytaniach i odpowiedziach

1 kwietnia 2014 r. gruntownie zmieniły się zasady odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Na temat odliczeń napisano już sporo, ale po kilku miesiącach obowiązywania nowych przepisów można pokusić się o ich ocenę właśnie pod kątem praktycznym. Poniżej omawiamy najtrudniejsze problemy powstałe po zmianach ustawy o VAT.

Podatek od towarów i usług

Jak po 1 kwietnia br. rozliczać leasing samochodu

PYTANIE

W lutym zawarłam umowę leasingu na samochód osobowy. Odliczam 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł. Jak po 1 kwietnia 2014 r. rozliczać VAT, jeśli samochód jest wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych? Czy odliczam 50% VAT od wszystkich wydatków, czy tylko 60%, ale nie więcej niż 6000 zł? Co z pozostałymi wydatkami?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, to od rat leasingowych może Pani odliczać 50% podatku naliczonego. W takiej wysokości odliczy Pani również VAT od wydatków związanych z eksploatacją. Do 30 czerwca 2015 r. nie odliczy Pani natomiast VAT od zakupu paliwa.

WYJAŚNIENIE

Jeżeli podatnik użytkuje pojazd samochodowy na podstawie umowy leasingu, to aby ustalić VAT do odliczenia od rat leasingowych, musi wziąć pod uwagę te same ograniczenia co przy jego zakupie (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy). Dlatego gdy leasingujemy pojazd samochodowy, który ma masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony, odliczymy pełny VAT, jeśli pojazd ten będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności. Jeśli nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności, odliczymy tylko 50% VAT naliczonego. Aby leasingobiorca mógł odliczyć pełny VAT, musi spełnić te same warunki co przy jego zakupie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00