Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-09-10

Leasing samochodów - odliczanie VAT

Zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej to temat pierwszej części "Poradnika". Najczęstsze problemy, z którymi spotykają się podatnicy, dotyczą odliczania podatku od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które mogą być wykorzystywane przez podatników zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Ostatnia nowelizacja przepisów ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 r., wprowadziła całkowicie nowe zasady odliczania VAT od pojazdów samochodowych. Nowe zasady odliczania VAT dotyczą także samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego i przewidują najwięcej wyjątków od ogólnej zasady rozliczeń. "Poradnik" odpowiada na wszelkie powstałe na tle odliczania VAT pytania.

Druga część opracowania dotyczy natomiast akcyzy. Wielu przedsiębiorców dokonuje bowiem wielokrotnie bądź sporadycznie przywozu do kraju samochodów zarówno w celu ich użytkowania, jak i do dalszej odsprzedaży, w tym ponownie za granicę. Część tych samochodów podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Czasami sprawia to duże kłopoty, zwłaszcza w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Przedstawiamy krok po kroku, jak rozliczyć akcyzę od sprowadzanych samochodów.

Zachęcamy do lektury.

Leasing samochodu - odliczanie VAT

Obecnie nie ma znaczenia, czy dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony jest faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej w 20% czy w 80%. Już sam fakt jednoczesnego wykorzystywania go do celów firmowo-prywatnych ("mieszanych") powoduje, że podatnik musi przyjąć, iż wykorzystuje auto tylko w 50% dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W rezultacie przysługuje mu wówczas ograniczone prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Jeżeli pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą i sposób wykorzystania tego auta przez podatnika wyklucza jego użycie do celów prywatnych, podatnik może odliczać całą kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Pełne odliczanie VAT wymaga dodatkowo:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00