Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-09-15

Dofinansowania na szkolenia

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji lub nabywaniem nowych umiejętności pracowników mogą być pokrywane z różnych źródeł:

● w całości przez pracowników,

● w całości przez pracodawcę,

● w części przez pracowników i w części przez pracodawcę,

● z refundacji i dofinansowań (m.in. z funduszy państwowych, takich jak Fundusz Pracy czy PFRON, funduszy unijnych - perspektywa finansowa 2014-2020)

1. Dofinansowania na szkolenia z funduszy krajowych (Fundusz Pracy i PFRON)

Urząd pracy wspiera pracodawców dbających o rozwój zawodowy swoich pracowników. W związku z tym mogą oni ubiegać się o pomoc finansową przeznaczoną na rzecz kształcenia ustawicznego dotowaną z Funduszu Pracy. Działanie to ma na celu ułatwienie bądź umożliwienie pracownikom wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, może również zwiększać ich szanse na awans. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek. Także pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o refundację kosztów szkolenia:

● pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej,

● pracowników niepełnosprawnych.

Te wydatki są finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

1.1. Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy (dalej: FP) - docelowo będzie to pula 2% przychodów Funduszu Pracy, co oznacza kwotę ok. 200 mln złotych rocznie.

Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki. Zwiększenie inwestycji w potencjał kadrowy powinno poprawić zarówno pozycję firm, jak i samych pracowników na rynku pracy.

Pracodawca może otrzymać środki z KFS na sfinansowanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00