Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-09

PRAWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Unia Europejska jest związkiem piętnastu państw Europy Zachodniej. Głównym zadaniem Unii Europejskiej jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i między ich mieszkańcami. Ważnym celem tego związku jest zapewnienie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego oraz ochrona praw i interesów obywateli.

Marek Opiłka
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o ogłoszeniu roku 2003 - Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych.
Niepełnosprawni a Unia Europejska
W państwach członkowskich Unii Europejskiej występują różnice co do rozwiązań w zakresie funkcjonowania zakładów pracy chronionej czy sposobów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Występują dwa systemy, które dzielą państwa członkowskie, jak i przyszłych jej członków:
• system oparty na prawie do pracy i zakazie dyskryminacji osób niepełnosprawnych;
• system interwencji państwowej, czyli ustanowienie obligatoryjnych wskaźników zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Podział ten został spowodowany uwarunkowaniami społeczno-politycznymi i ekonomicznymi danych państw. Polska należy do drugiej grupy państw, które oparły swój system na ściśle ustanowionych prawach obowiązujących wszystkie podmioty gospodarcze w kraju w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Celem działań państw członkowskich ma być integracja osób niepełnosprawnych w środowisku pracy. Do realizowania tych celów ma przyczynić się Europejska Strategia Zatrudnienia.
Za wytyczne tych celów przyjęto zwiększenie możliwości zawodowych i umiejętności osób niepełnosprawnych, ogłaszanych corocznie za priorytetowe zadania mające poprawić ich sytuację na rynku pracy.
Analizując politykę Unii Europejskiej w zakresie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych można wyodrębnić dwa zasadnicze kierunki:
• umożliwienie osobom niepełnosprawnym łatwiejszego dostępu do edukacji i sukcesywnego zwiększania wykształcenia wśród osób niepełnosprawnych;
• stwarzanie możliwości łatwiejszego dostępu do rynku pracy i zmniejszenia udziału niepełnosprawnych wśród bezrobotnych, szczególnie długotrwałego bezrobocia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00