Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-30

Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie prawa

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może w określonych przypadkach zostać go pozbawiona lub świadczenie może być zmniejszone. Władnym organem w tej kwestii jest ZUS.

Barbara Zabieglińska
Centrala ZUS
Zasady zawieszania i zmniejszania prawa do świadczenia przedemerytalnego zostały uregulowane ustawą z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252). Począwszy od 1 sierpnia 2004 r. organem właściwym do przyznawania tych świadczeń jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Działając na podstawie powołanej ustawy ZUS przejął także wypłatę świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, do których prawo zostało ustalone na podstawie przepisów obowiązujących do 31 marca 2004 r.
Kiedy świadczenie zostaje zawieszone?
Jeżeli osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego (zasiłku) powiadomi oddział ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego wynagrodzenia - świadczenie to podlega zawieszeniu. Wznowienie wypłaty świadczenia, które zostało zawieszone wskutek osiągania przychodu, następuje za miesiąc, w którym osoba uprawniona zaprzestała osiągania przychodu lub osiąga go w niższej wysokości, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym osoba uprawniona zgłosi stosowny wniosek. Może to być wniosek o podjęcie wypłaty z uwagi na zaprzestanie wykonywania zatrudnienia lub też powiadomienie ZUS o osiąganiu przychodu w wysokości niepowodującej zawieszenie prawa do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00