Artykuł
RENTA Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY
l Warunki nabycia prawa do renty
Katarzyna Wojciechowska
l Orzekanie o niezdolności do pracy
l Rodzaje renty z tytułu niezdolności do pracy
l Sposób obliczania renty
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem pieniężnym z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest okresowo.
Nabycie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy związane jest z ryzykiem utraty zdolności do pracy, która następuje na skutek naruszenia sprawności organizmu. Świadczenie to przyznawane jest tylko w sytuacji, w której ubezpieczony utracił zdolność do pracy lub w znacznym stopniu ma ją ograniczoną. Ponadto niezdolność do pracy musi być powiązana z brakiem pozytywnych rokowań na odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innego zatrudnienia.
Szczegółowe warunki, jakie należy spełnić, aby nabyć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Reguły orzekania o niezdolności do pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (DzU nr 273, poz. 2711). Tryb postępowania w sprawie o przyznanie renty określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenie emerytalno-rentowe i zasady wypłaty tych świadczeń (DzU nr 10, poz. 49 ze zm.).
W przygotowanym materiale zostaną przedstawione informacje dotyczące wszystkich aspektów związanych z przyznaniem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, kręgu uprawnionych, warunków nabycia świadczenia, sposobu jego obliczania, jak również zasad i trybu jego przyznawania.
Warunki nabycia prawa do renty
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia następujące warunki:
l jest niezdolny do pracy,
l ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.