Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-11-14

SŁUŻBA CYWILNA

● zatrudnianie pracowników

Dorota Wołoszyn

● mianowanie urzędników

● szczególne obowiązki członków korpusu służby cywilnej

● zasady wynagradzania

Od dnia wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy o służbie cywilnej odbycie służby przygotowawczej jest obligatoryjne. Z tego obowiązku zwolnieni są jednak np. absolwenci KSAP.

Pracownicy zatrudnieni w służbie cywilnej tworzą korpus służby cywilnej (KSC). Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505 ze zm.) wskazuje w art. 3, co należy rozumieć przez pojęcie "członek korpusu".

Zgodnie z ustawową definicją członkiem KSC jest:

● pracownik służby cywilnej,

● urzędnik służby cywilnej.

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy. Za urzędnika natomiast uważa się osobę zatrudnioną na podstawie mianowania.

Poza ustaleniem statusu członka KSC, który jest uzależniony od podstawy nawiązania stosunku pracy, ustawa określa w art. 2 podmioty, w których członkowie KSC mogą być zatrudnieni.

KSC tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w:

● Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,

● urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,

● urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,

● komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,

● Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,

● Biurze Nasiennictwa Leśnego.

Powyższe jednostki zatrudniające członków korpusu są w ustawie określane mianem urzędów. Ponadto ustawa wskazuje, że KSC tworzą także powiatowi i graniczni lekarze weterynarii oraz ich zastępcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00