Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-30

Świadczenia nieodpłatne przychodem pracownika - konsekwencje wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące tzw. innych nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją. Jednocześnie sformułował podstawowe przesłanki decydujące o uzyskaniu przez pracownika przychodu z nieodpłatnego świadczenia.

Obok różnych wypłat pieniężnych przychodami ze stosunku pracy są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak i wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przychody w tym rozumieniu stanowią również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

W przepisach podatkowych brakuje definicji "nieodpłatnego świadczenia". Ustawodawca ogranicza się jedynie do wskazania sposobów ustalenia jego wartości. Pojęcie to obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. NSA w wyroku z 16 czerwca 2011 r. (II FSK 788/10, patrz: www.ekspert3.inforlex.pl) uznał, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00